Actualitate

Mesajul lui Igor Dodon de 9 mai: Să nu permitem nimănui să rescrie istoria. Suntem urmașii învingătorilor

Președintele de onoare al Partidului Socialiștilor (PSRM) Igor Dodon a felicitat cetățenii cu prilejuol zilei de 9 mai. Acesta a publicat un mesaj pe rețelele de socializare.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

„Dragi prieteni, astăzi sărbătorim Ziua Victoriei – zi care ne amintește despre fapta eroică a bunicilor și străbunicilor noștri care și-au jertfit viața pentru cerul senin de care ne bucurăm astăzi.

Dragi veterani! Ați trecut prin cele mai îngrozitoare încercări, greutăți și pierderi. Dar ați rezistat. Exemplul Dumneavoastră de slujire Patriei în timp de război și în viața civilă merită toată gratitudinea și onorurile. Ne închinăm în fața Dumneavoastră și a tovarășilor de arme pentru sacrificiul, stoicismul și curajul de care ați dat dovadă.

Stimați cetățeni, să nu permitem nimănui să rescrie istoria și să denatureze adevărul istoric! Suntem urmașii învingătorilor și trebuie să ne mândrim cu acest lucru!

Vă invit să veniți astăzi, la ora 9:30, în Piața Marii Adunări Naționale ca să participăm cu toții la Marșul Victoriei!
Slăvită fie în veci fapta nemuritoare a eroilor neamului”, a scris Dodon în mesajul său.

Amintim că, anterior, Dodon anunța ca va sfida votul Parlamentului, prin care în Republica Moldova au fost interzise panglica Sf. Gheorghe și simbolurile care propagă războiul: „De 9 mai, personal voi purta la piept panglica Sfântului Gheorghe”.

Parlamentul a adoptat joi, 7 aprilie, un amendament la Codul Contravențional, care interzice pe teritoriul Republicii Moldova simbolurile care propagă războiul, printre care „Z”, „V” sau așa-numită panglică „Sf. Gheorghe”.

Persoanele fizice care care vor încălca interdicția riscă o amendă de până la 9000 de lei sau muncă neremunerată în folosul comunității depână la 60 de ore, iar persoanele juridice – o amendă de până la 18.000 de lei.

Redacția ZUGO

Recent Posts

Start olimpic la Milano: R. Moldova va avea cinci sportivi în competiție

Jocurile Olimpice de iarnă Milano-Cortina 2026 debutează astăzi, 6 februarie, în Italia, reunind peste 3.000…

20 de ore ago

Un bărbat a încercat să-și otrăvească fiica de 3 ani pentru a evita plata pensiei alimentare

Un bărbat din Germania, de 28 de ani, este judecat după ce ar fi încercat…

21 de ore ago

Medicul anesteziolog, cercetat pentru viol, a fost concediat de la Spitalul de Psihiatrie

Medicul anesteziolog-reanimatolog Boris Meșteșug, care a fost cercetat pentru viol, și care a fost recent…

21 de ore ago

video | Investigație „Ochii Moscovei” din Primăria Chișinău: Un dosar pentru trădare și presupuse conexiuni cu Rusia

Organizația WatchDog a publicat o investigație care îl vizează pe Nigeat Askerov, prezentat drept un…

22 de ore ago

Ilan Șor, coordonatorul unei rețele prin care Rusia evită sancțiunile occidentale

Bancnotele emise de A7, o companie lansată de banca rusă Promsviazbank și oligarhul Ilan Șor…

22 de ore ago

video | 15 persoane reținute într-un dosar de escrocherii prin „call-center” cu rulaj de 2 milioane de dolari pe lună

Ofițerii Direcției combaterea criminalității organizate și cei de urmărire penală ai Inspectoratul Național de Investigații,…

22 de ore ago