fbpx

Început de an cu stângul: R. Moldova a pierdut cu Uganda. Selecționer: Jucătorii noștri au fost în vacanță

Naționala de fotbal a Republicii Moldova a început cu stângul evoluția în noul an. Tricolorii au pierdut amicalul cu reprezentativa Ugandei, scor 2-3, transmite IPN.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Moldova a condus cu 2-0 după golurile marcate de Dmitri Mandrîncenco (minutul 10) și Mihai Platica (14). Selecționata din estul Africii a redus din diferență până la pauză. Patrick Kaddu a înscris din penalty. În repriza secundă, tricolorii au mai încasat alte două goluri. Karisa și același Kaddu au adus victoria reprezentativei din Uganda.

„Am rezistat fizic o singură repriză pentru că jucătorii noștri au fost în vacanță, în timp ce echipa Ugandei se află de mai mult timp în cantonament”, a declarat selecționerul Sergiu Cleșcenco, aflat la debutul pe banca tehnică a naționalei Moldovei.

Moldova va juca al doilea amical în Turcia pe 21 ianuarie. Tricolorii vor întâlni selecționata Coreei de Sud, participantă la ultimele 9 ediții ale Campionatului Mondial.