fbpx

Costul motorinei se apropie de 21 de lei. Ce preț vor avea joi carburanții

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a anunțat miercuri, 16 februarie, noile prețuri maxime de comercializare pentru litrul de motorină și benzină în Republica Moldova ce vor intra în vigoare de joi, 17 februarie.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.
Urmărește-ne pe Telegram și pe Instagram.

Astfel, benzina A95 va costa cel mult 24 de lei și 10 bani per litru (cu 6 bani mai mult decât ieri). Motorina se scumpește cu 4 bani și va avea un preț maxim de 20 lei și 94 de bani per litru.

Precizăm că Parlamentul a decis că ANRE va stabili prețurile maxime de comercializare cu amănuntul a produselor petroliere principale de tip standard în fiecare zi lucrătoare. Acestea vor fi valabile cu începere de la ora 00:01 pentru ziua/zilele următoare celei/celora în care au fost stabilite.

Conform reglementărilor aprobate, se interzice comercializarea cu amănuntul a produselor petroliere principale de tip standard la un preț ce depășește prețul maxim stabilit de ANRE.

Articole asemănătoare

Back to top button