Ministrul turc al Sănătăţii, Fahrettin Koca, a anunţat vineri că începând de luni toţi pasagerii care intră în Turcia vor trebui să facă dovada unui test negativ pentru coronavirus realizat cu cel mult 72 de ore înainte de venirea lor.
Pasagerii care nu vor putea să ofere un rezultat negativ la un test PCR rapid nu vor primi permisiunea să se urce în avioanele cu destinaţia Turcia, a spus ministrul Sănătăţii, transmite Agerpres.
Fahrettin Koca a mai precizat că pasagerii care vin din Marea Britanie, Africa şi Danemarca vor fi puşi în carantină la sosire, ca măsură suplimentară la rezultatul negativ la un test PCR la momentul plecării din ţara lor.
Precizăm că Turcia este una dintre puținele țări care și-a păstrat accesul liber pe teritoriul său pentru turiștii străini, pe timp de pandemie.
Până astăzi, Turcia a depistat peste două milioane de cazuri de coronavirus, dintre care 1,9 milioane au fost declarate tratate. Totodată, pe teritoriul turc au fost înregistrate circa 19 mii de decese din cauza infecției.
Președinta Maia Sandu a retras cetățenia Republicii Moldova a cinci așa-ziși ofițeri din pretinsul minister…
Franța se confruntă cu un scandal de abuzuri asupra copiilor, după ce supraveghetori din zeci…
Rusia intenționează să se adreseze Curții Internaționale de Justiție a ONU pentru a „apăra” drepturile…
Procuratura Generală a Republicii Moldova și ofițerii Centrul Național Anticorupție au reținut opt persoane într-un…
Procuratura Generală a Republicii Moldova anunță că a trimis în judecată cauza penală privind incendiul…
Procuratura Generală a Republicii Moldova anunță că Dumitru Vartic, cercetat în dosarul privind moartea Liudmilei…