Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat joi la Bruxelles, în plenul Parlamentului European, că apărarea teritoriului ucrainean împotriva invaziei ruse reprezintă de asemenea şi apărarea Europei, scrie Agerpres.
„Ne apărăm împotriva celei mai antieuropene forţe din lumea modernă”, a declarat el.
„Ne apărăm, vă apărăm”, a adăugat el.
Zelenski a fost aclamat de eurodeputaţi, care l-au aplaudat în picioare în plenul PE, înaintea discursului său.
El a fost primit de preşedinta Parlamentului European, Roberta Metsola.
„Acest parlament a fost alături de Ucraina din prima zi şi vom confirma astăzi (joi – n.r.) că vom continua să fim alături de Ucraina până la victorie”, a declarat Metsola în faţa presei, cu puţin înainte de sosirea lui Zelenski.
După vizite la Londra şi Paris în urmă cu o zi, Zelenski participă joi în capitala Belgiei la un summit al şefilor de stat şi de guvern din Uniunea Europeană, cărora le va cere să livreze Kievului avioane de luptă pentru a face faţă avansului armatei ruse.
update 21:00 | Miercuri, 22 iulie, la 8:00, la președinție va avea loc ceremonia oficială…
Comisia Europeană este așteptată să anunțe joi prima amendă aplicată Google în baza Regulamentului privind…
Bărbatul care în februarie curent l-a omorât cu cruzime pe fostul prim-viceprim-ministru al R. Moldova,…
Candidatul desemnat la funcția de premier al R. Moldova, Vasile Tofan, prezintă în fața deputaților…
Dacă ești genul de persoană care preferă să descopere preparate locale autentice când ești în…
Declarația privind potențialul impact al tehnologiei inteligenței artificiale (AI) a fost semnată de economiști de…