Toate știrile

video | „Vânzări fantomă” de mașini pentru americani: patru tineri au fost reținuți la Chișinău

Patru tineri din Chișinău, cu vârste cuprinse între 20 și 25 de ani, au fost reținuți de ofițerii Direcției combaterea criminalității organizate a INI și procurorii PCCOCS, cu suportul brigăzii „Fulger”, fiind bănuiți că au creat o schemă de escrocherie online prin care ar fi înșelat cetățeni din Statele Unite ale Americii cu circa 500.000 de dolari.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Potrivit anchetatorilor, tinerii — specialiști în domeniul IT — ar fi clonat mai multe site-uri prin care prezentau fictiv spre vânzare automobile și utilaje RETRO: autoturisme, camioane, tractoare și echipamente agricole. Pagini promovate online îi direcționau pe potențialii clienți americani către centre de apel controlate de grup, unde suspecții se prezentau ca „reprezentanți de vânzări” sau „agenți autorizați”.

Tinerii ar fi convins victimele să achite avansuri în baza unor facturi falsificate, care conțineau date inventate despre produs, transport, garanții sau condițiile de returnare. Sumele transferate de clienți ajungeau în conturile unor firme-paravan, înregistrate pe numele unor terți, dar controlate de membrii grupului. Prejudiciul estimat pentru o perioadă de doar trei luni ajunge la 10 milioane de lei.

Printre cei reținuți se numără organizatorul executiv al schemei, persoana sa de încredere și operatorii telefonici implicați în comunicarea cu victimele. Potrivit PCCOCS, suspecții cooperează cu ancheta pentru identificarea persoanelor situate mai sus în ierarhia rețelei infracționale.

Procurorii au înaintat demersuri către judecătorul de instrucție pentru aplicarea arestului preventiv, argumentând că această măsură este necesară pentru desfășurarea obiectivă a investigațiilor.

Cercetările continuă, iar persoanele vizate beneficiază de prezumția de nevinovăție până la pronunțarea unei hotărâri definitive.

Ana Bodrug

Recent Posts

Prezentatoarea Moldova 1, Daniela Crudu, devine purtătoare de cuvânt a Guvernului

Prezentatoarea postului Moldova 1, Daniela Crudu, va fi purtătoarea de cuvânt a Guvernului condus de…

18 minute ago

Votat: O piață din București va purta numele eroului basarabean Ilie Ilaşcu

Bucureștiul are, începând de joi, 29 ianuarie, un spațiu public care poartă numele eroului Ilie…

27 de minute ago

Republica Moldova lansează, în premieră, Olimpiada Națională de Inteligență Artificială

Republica Moldova va organiza, în premieră, Olimpiada Națională de Inteligență Artificială (ONIA), o competiție dedicată…

45 de minute ago

Percheziții în Chișinău și Ialoveni într-un dosar privind secretul comercial

La această oră, ofițerii Direcției investigații infracțiuni economice a INI, în comun cu procurorii PCCOCS…

o oră ago

Polei și temperaturi negative: autoritățile avertizează șoferii asupra riscului sporit de accidente

Circulația rutieră pe drumurile naționale se desfășoară în condiții de iarnă în dimineața zilei de…

o oră ago

Ar fi comis acte de tortură. Nicanor Ciochină, reținut și vizat într-o nouă anchetă penală

Fostul primar al satului Boldurești, Nicanor Ciochină, a fost escortat joi de mascații Brigăzii cu…

2 ore ago