Captură video: N4
Fostul președinte al Curții Constituționale, Alexandru Tănase, fiind invitat la emisiunea „Puterea a patra”, a opinat că, în cazul unor alegeri anticipate, favorizat ar fi doar Partidul Democrat, încât acesta și-ar permite, din punct de vedere financiar și logistic, să continue trendul ascendent.
Pe de altă parte, marii perdanți ar fi socialiștii care și-au utilizat potențialul în campania pentru alegerile din 24 februarie, iar cei din blocul ACUM ar putea pierde considerabil din electorat, întrucât așteptările au fost mari și, respectiv, prin acțiunile și declarațiile de până acum, a dezamăgit.
„Socialiștii și-au pierdut dinamica ascendentă și acest lucru este indubitabil. Cred că ei sunt marii perdanți ai campaniei electorale. PD, fiind un partid foarte bine structurat, finanțat, echipat și extrem de mobil, ar avea un potențial de creștere.
Blocul ACUM, după ceea ce s-a întâmplat din 24 februarie până în prezent, nu știu dacă ar putea să repete același scor. Așteptările au fost foarte mari. Am asistat la bâlbâieli, incoerență în acțiuni. Pentru mine nu este clară strategia lor, unde vor să ajungă și cum au de gând să utilizeze acea treime din votul popular pe care îl au”, a spus fostul ministru al Justiției.
De altfel, Tănase a mai declarat că alegerile anticipate ar fi în favoarea democrației, per general, însă va avea de suferit bugetul statului, precum și populația Moldovei. Și asta, pentru că un guvern funcționabil, care ar adopta legi, va fi instituit cu întârziere.
Opinia lui Alexandru Tănase poate fi audiată mai jos:
Medicina estetică modernă caută metode prin care pielea ta să fie îmbunătățită într-un mod natural,…
Apartamentele „fantomă” care se dau în chirie pe site-urile de anunțuri lasă oamenii fără bani,…
Un bărbat a fost condamnat la patru ani de închisoare cu executare, după ce instanța…
Evoluțiile negocierilor de pace din Ucraina au un impact direct asupra ritmului în care avansează…
Liderii Uniunii Europene au ajuns la un acord pentru a acorda Ucrainei un împrumut de…
La peste 11 ani de la condamnarea definitivă pentru corupție, fosta judecătoare a Judecătoriei Criuleni,…