Foto: Captură video
Deja de câteva zile, parcul „Valea Trandafirilor” din sectorul Botanica al capitalei se află în plin proces de renovare. Principalele alei sunt reabilitate de către muncitori, însă, chiar dacă lucrările nu au fost finisate până la capăt, primul act de vandalism a și fost înregistrat.
Noaptea târziu, câțiva tineri au fost surprinși de o locuitoare a capitalei în timp ce ar fi încercat să fure o bordură de beton. Imediat ce au observat că sunt filmați, aceștia ar fi abandonat placa și s-au dispersat în direcții diferite.
Odată ce le-a fost spus că nu este frumos ceea ce fac, tinerii s-au agitat, folosind un limbaj agresiv la adresa celei care filma.
Oamenii legii au fost sesizați în privința acestui caz, iar acum se întreprind măsuri de identificare a tinerilor. De menționat că, potrivit art. 288 Cod Penal, vandalismul se pedepsește cu amendă în valoare de 27.500 – 42.500 de lei, cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 140 la 200 de ore sau cu închisoare de până la 1 an.
Primăria Chișinău organizează, începând de astăzi, simulări privind intervenția în cazul unei eventuale deficiențe sau…
Peste 1.600 de abateri și zeci de accidente cu trotinete electrice au fost înregistrate de…
Rusia a pierdut aproximativ 1.450.510 militari în Ucraina de la începutul invaziei la scară largă,…
Polonia va trimite direct la închisoare șoferii prinși băuți la volan, dacă pe numele acestora…
Ucrainenii se pregătesc pentru cea mai dificilă iarnă din timpul războiului, potrivit CNBC, citat de…
Teatrul Național „Eugène Ionesco” îi invită pe spectatori la un weekend dedicat comediei. Pe 8…