fbpx

video | Cerșetori falși, depistați în Chișinău. Trei persoane exploatau copii pentru a cere bani în trafic

Polițiștii din sectorul Botanica al Capitalei au depistat șase persoane cu vârste cuprinse între 25 și 68 de ani implicate în cerșetorie, dintre care trei exploatau copii minori pentru a solicita bani de la șoferi.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Potrivit Poliției, oamenii legii au intervenit în mai multe cazuri de cerșetorie în trafic, iar persoanele identificate au fost îndepărtate de pe carosabil pentru a preveni producerea unor accidente și pentru a proteja siguranța participanților la trafic.

Cele șase persoane au fost documentate și sunt cercetate contravențional, conform prevederilor legale. Totodată, autoritățile competente au fost sesizate pentru a evalua situația copiilor implicați.

Poliția atrage atenția că cerșetoria în trafic pune în pericol atât persoanele care solicită bani, cât și șoferii și ceilalți participanți la trafic. Totodată, utilizarea copiilor în astfel de activități este calificată drept o situație gravă, care necesită intervenția instituțiilor abilitate.

Oamenii legii îndeamnă cetățenii să nu ofere bani persoanelor care cerșesc în trafic, întrucât acest lucru încurajează fenomenul. În cazul în care observă persoane, în special copii, care se deplasează printre autovehicule pentru a solicita bani, aceștia sunt îndemnați să apeleze imediat numărul unic de urgență 112.

Articole asemănătoare

Back to top button