video | Ce „preocupare personală” nu l-a lăsat pe Năstase să candideze la alegerile din Hâncești?

Liderul Partidului „Platforma Demnitate și Adevăr” nu s-a lansat în cursa pentru alegerile parlamentare din circumscripția nr. 38, Hâncești, din cauza unei „preocupări personale”. Andrei Năstase susține că, în momentul de față, misiunea lui de bază este consolidarea formațiunii pe care o conduce, dar și a foțelor pro-europene din țară. 

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

„Preocuparea mea este consolidarea partidului, unificarea tuturor forțelor politice democratice, reformatoare, pro-europene din țară, atât în perspectiva alegerilor din Hâncești, cât și a celor prezidențiale”, a comunicat Năstase în cadrul emisiunii „Cutia Neagră” de la postul TV8.

Întrebat de ce alți lideri de partid reușesc să-și consolideze formațiunile politice, fiind în același timp și în Parlement, oficialul spune că PPDA are mai mulți lideri și în Legislativ formațiunea are oameni foarte buni pe domeniile pe care activează.

„Asta este reușita mea. În orice moment plec de la PPDA sau îmi poate lua locul altcineva. Platforma Demnitate și Adevăr nu se bazează pe un singur om, nu se învârte în jurul lui Năstase. Dar uitați-vă la alte formațiuni…”, a mai adăugat Năstase.

 

Precizăm că pentru alegerile din 15 martie curent au fost înregistrați până acum șase candidați. Este vorba de Ion Mereuță (PDM), Ștefan Gaţcan (PSRM), Olesea Stamate (PAS), Vitalie Balinschi (Partidul „ȘOR”), Dorin Chirtoacă (Blocul Electoral „Unirea”) și Grigore Cobzac (independent).

PPDA-ul lui Andrei Năstase, care nu participă la scrutin cu un candidat propriu, a anunțat că va oferi sprijinul politic lui Grigore Cobzac sau Olesei Stamate.

Irina Postolachi

Recent Posts

Cât a costat operațiunea americană care a dus la capturarea lui Nicolás Maduro?

Când forțele americane l-au capturat pe președintele venezuelean Nicolas Maduro și pe soția sa, Cilia…

6 ore ago

Vin troienele! Cod portocaliu pentru marți și miercuri

Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) a emis cod portocaliu pentru perioada 17 februarie (20:00) –…

6 ore ago

Financial Times: Grupul Wagner se regrupează în acțiuni de sabotaj în Europa

Oficialii serviciilor de informații din Occident afirmă că recrutorii și propagandiștii care au lucrat anterior…

10 ore ago

video | Prima sentință în dosarul „Metalferos”: martorii spun că activitatea era coordonată de Plahotniuc prin Andronachi și Iaralov

Nicolae Pelin, prezentat de procurori drept capul uneia dintre grupările care ar fi prejudiciat întreprinderea…

10 ore ago

Ședința în dosarul Plahotniuc, amânată: inculpatul este bolnav, iar martorii au lipsit

Ședința de astăzi în dosarul în care Vladimir Plahotniuc este acuzat de furtul miliardului a…

11 ore ago

Norvegia va deschide o ambasadă permanentă la Chișinău

Republica Moldova va avea, pentru prima dată, o ambasadă rezidentă a Regatului Norvegiei la Chișinău.…

11 ore ago