Toate știrile

video | Bătaie între delegațiile ruse și ucrainene prezente la un forum parlamentar în Turcia

Un membru al delegației Ucrainei la summitul Adunării Parlamentare a Cooperării Economice a Mării Negre de la Ankara l-a luat la bătaie pe un membru al delegației ruse, după ce acesta i-a smuls din mână steagul Ucrainei și a vrut să plece cu el, conform TASS.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Un alt incident a avut loc după ce un deputat rus, Olga Timofeeva, și-a fixat „panglica Sf. Gheorghe” – simbol al agresiunii ruse – pe sacou pentru discursul ei. Oficialii ucraineni au încercat să-i perturbe discursul și au desfășurat steaguri ucrainene în spatele ei, în timp ce membrii delegației ruse au încercat să împiedice demersul.

Scandalul l-a obligat pe președintele Parlamentului Turciei, Mustafa Sentop, să anunțe că lucrările summitului parlamentar intră în pauză. „Dacă se încearcă desfășurarea unor acțiuni, întâlnirea de astăzi va înceta să mai fie un eveniment parlamentar și se va transforma într-o mișcare de stradă”, a spus turcul.

Ana Bodrug

Recent Posts

ultima oră | Consumul de energie electrică pentru sâmbătă e acoperit 100% pe malul drept al Nistrului

Consumul de energie electrică pentru sâmbătă, 28 martie, pe malul drept al râului Nistru, este…

2 ore ago

Motorina la 30 lei/litru: Ce fac fermierii din Moldova care nu pot controla prețul, dar pot controla consumul

Campania agricolă de primăvară 2026 a început în cel mai costisitor context din ultimii ani.…

3 ore ago

România, prieten de nădejde. Cum a sprijinit R. Moldova de-a lungul anilor? MAE: „Aproape imposibil de estimat”

România continuă să fie un partener crucial pentru Republica Moldova, oferind sprijin constant în diverse…

15 ore ago

Scăpăm de deficit, cel puțin pentru vineri! Energocom anunță acoperirea integrală a necesarului de consum de energie electrică a R. Moldova

Astăzi, 27 martie 2026, a fost posibilă acoperirea comercială integrală a necesarului de consum de…

23 de ore ago

Rușilor din una dintre cele mai sărace regiuni li se cere să contribuie din salariu pentru războiul din Ucraina

Autoritățile din Buriatia au îndemnat locuitorii să vireze lunar o parte din salariu pentru a…

o zi ago