fbpx

video | „A fost un stres mare”: Maia Sandu descrie schimbul ofițerilor SIS

Operațiunea de schimb care a vizat doi ofițeri ai Serviciul de Informații și Securitate al Republicii Moldova a fost una complexă, marcată de riscuri și presiune ridicată, potrivit președintei Maia Sandu. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii Jurnal politic.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

„A fost un stres mare, pentru că este vorba de viața unor oameni nevinovați”, a declarat șefa statului.

Președinta a adăugat că momentul în care a aflat că cetățenii Republicii Moldova au ajuns în siguranță a fost unul de ușurare profundă: „Și bineînțeles că am răsuflat ușurată atunci când am primit informația despre faptul că cetățenii noștri au intrat pe teritoriul Poloniei”.

Maia Sandu a subliniat că succesul misiunii s-a datorat inclusiv cooperării internaționale: „Mă bucur că această operație a reușit. A fost o operație complicată. Am avut sprijinul instituțiilor Statelor Unite, României, Poloniei”.

Citește și: „Este un trădător”: Ancheta SIS în cazul lui Balan a pornit de la suspiciuni interne și a fost confirmată de parteneri externi

Spionaj prin „căsuțe draft”: Cum comunica Alexandru Bălan cu ofițerii KGB din Belarus

Șefa statului a menționat că operațiunea a implicat un volum mare de muncă și riscuri considerabile: „S-a lucrat mult, au existat multe riscuri. Și repet, mă bucur că până la urmă am reușit să facem acest schimb și că acești doi cetățeni ai Republicii Moldova, oameni de bună credință, loiali statului nostru, sunt acasă în siguranță. Nu regret decizia de a-l schimba pe acest om pe doi cetățeni loiali ai Republicii Moldova.”

Președinta a respins acuzațiile privind decizia de schimb, precizând că persoana vizată nu mai avea acces la informații sensibile de mai mulți ani: „Din 2019 până în 2023 el nu a avut acces la informații confidențiale, nu a avut acces la operațiuni”.

Vezi și: Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Bălan, acuzat de trădare, va fi predat autorităților din R. Moldova

Surse: Alexandru Bălan plănuia cu ofițerii KGB să o compromită pe Maia Sandu și să creeze tensiuni între România și R. Moldova

 

Articole asemănătoare

Back to top button