Toate știrile

Ursula von der Leyen, după summitul de securitate de la Londra: „Trebuie să reînarmăm urgent Europa”

Reuniunea liderilor europeni întruniți la Londra s-a încheiat, iar Ursula von der Leyen, președintele Comisiei Europene, a făcut câteva declarații pentru reporteri. Von der Leyen a spus că liderii europeni au avut „o discuție bună și sinceră” și a subliniat că „Ucraina are nevoie de garanții de securitate cuprinzătoare, care să sprijine poziția sa economică și militară”.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

De asemenea, Ursula von der Leyen a avertizat în legătură cu necesitatea creșterii cheltuielilor pentru apărare, în rândul tuturor statelor europene, spunând că „acum este extrem de important să intensificăm investițiile în apărare pentru o perioadă prelungită de timp. Este pentru securitatea Uniunii Europene și avem nevoie în mediul geostrategic în care trăim, să ne pregătim pentru ce este mai rău și, prin urmare, să intensificăm apărarea”,a declarat șefa Comisiei Europene, potrivit Biziday.ro.

Întrebată ce mesaj ar transmite SUA, von der Leyen a spus: „Suntem pregătiți, să apărăm democrația și principiul statului de drept. Nu poți invada și să-ți agresezi vecinul, nu poți schimba granițele cu forța”.

Premierul britanic, Keir Starmer, a anunțat că în urma discuțiilor cu Volodimir Zelenski și Emmanuel Macron, s-a ajuns la un acord în baza căruia Marea Britanie, Franța și „posibil, încă una sau două alte țări” vor colabora cu Kievul pentru a opri războiul din Ucraina.

Starmer a menționat că acest plan va fi prezentat ulterior SUA. Deși nu a spus-o în mod explicit, acesta se conturează ca o alternativă la negocierile directe pe care Administrația Trump le poartă cu Moscova.

„Cred că am făcut un pas în direcţia cea bună”, a declarat Starmer. De asemenea, premierul britanic a insistat că trebuie să existe o „pace de lungă durată” în Ucraina, care este importantă și pentru securitatea Europei.

Starmer a găzduit, la Londra, un summit al liderilor europeni pentru a discuta despre Ucraina și securitatea în Europa.

Ana Bodrug

Recent Posts

BBC: Mai mulți sportivi ruși, autorizați ca neutri la Jocurile Olimpice de iarnă, ar fi implicați în activități pro-război

Sportivi ruşi autorizaţi să concureze ca neutri la Jocurile Olimpice de iarnă au legături cu…

10 ore ago

video | Ministrul Energiei, chemat în Parlament. Opoziția a înregistrat o moțiune simplă

Trei fracțiuni de opoziție, Alternativa, Democrația Acasă și Partidul Nostru, au înregistrat în ședința Parlamentului…

10 ore ago

Proiect: Cartelele SIM preplătite ar putea fi vândute doar cu buletinul

Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova a anunțat inițierea elaborării unui proiect de lege care…

11 ore ago

Grav accident la Peresecina: Șoferul a decedat pe loc

Un grav accident rutier s-a produs cu puțin timp în urmă pe traseul R-6, în…

11 ore ago

ultima oră | Percheziții CNA privind înstrăinarea unor apartamente din Chișinău

Ofițerii CNA și procurorii din Chișinău au efectuat percheziții la administratori de insolvabilitate și la…

11 ore ago

Medicul anesteziolog-reanimatolog, acuzat că ar fi violat două fetițe, restabilit în funcție

Medicul anesteziolog-reanimatolog de la Spitalul Clinic de Psihiatrie, în privința căruia a fost inițiată o…

12 ore ago