Foto simbol: agora.md
Un grup de studenți de la UTM și USMF produc ecrane de protecție pentru doctori. Declarația a fost făcută de Viorica Dumbrăveanu.
Conform ministrei, tinerii s-au mobilizat, iar MSMPS le-a oferit spațiu pentru a lucra, cu asigurarea tuturor normelor corespunzătoare. Ca urmare, ieri, în instituțiile medicale strategice, dar și în cele din raioane, au fost repartizate 2000 de dispozitive de protecție de acest gen.
Dumbrăveanu a precizat că există o capacitate enormă de producere. Ea le-a mulțumit tinerilor pentru inițiativă, pentru exemplul pe care îl oferă, dar și pentru efortul pe care îl depun.
CITEȘTE ȘI:
Zeci de percheziții au fost efectuate, în această dimineață, în dosarul amnistiei. Descinderile au fost…
Piața energetică din Europa Centrală și de Est traversează o schimbare structurală accelerată, pe măsură…
Președinta Maia Sandu a retras cetățenia Republicii Moldova a cinci așa-ziși ofițeri din pretinsul minister…
Franța se confruntă cu un scandal de abuzuri asupra copiilor, după ce supraveghetori din zeci…
Rusia intenționează să se adreseze Curții Internaționale de Justiție a ONU pentru a „apăra” drepturile…
Procuratura Generală a Republicii Moldova și ofițerii Centrul Național Anticorupție au reținut opt persoane într-un…