Foto: radioresita.ro
Procuratura municipiului Chișinău anunță pronunțarea unei sentințe într-un dosar penal privind aplicarea intenționată a violenței grave, care a dus la decesul unei persoane.
Potrivit probelor administrate de procurori, în noaptea de 16 noiembrie 2024, doi bărbați au agresat violent un alt bărbat, în vârstă de 38 de ani, în subsolul unui bloc locativ de pe strada Calea Orheiului din capitală. Victima a fost lovită repetat cu pumnii, picioarele și cu pietre, în zona capului și a corpului, suferind răni traumatice grave.
Conform concluziilor expertizei medico-legale, bărbatul a decedat în urma unei traume cranio-cerebrale severe, urmată de asfixie mecanică prin aspirație de sânge.
Unul dintre agresori și-a recunoscut vina, astfel că dosarul său a fost examinat în procedură simplificată. Instanța l-a condamnat la 9 ani de închisoare. Sentința este cu drept de atac, iar inculpatul beneficiază de prezumția de nevinovăție până la pronunțarea unei hotărâri definitive.
Cel de-al doilea suspect nu și-a recunoscut vinovăția, iar procesul penal pe numele său este în desfășurare.
Dumitru Vartic, soțul educatoarei din Hîncești, Ludmila Vartic, care a decedat recent, a depus o…
Republica Moldova deschide negocierile tehnice pentru ultimele capitole din procesul de aderare la Uniunea Europeană.…
Mașini ruginite, cu roțile dezumflate și acoperite de praf stau ani de zile în curțile…
Ambasadorul agreat al Federației Ruse în Republica Moldova, Oleg Ozerov, a fost convocat la Ministerul…
Statele membre ale Uniunea Europeană sunt pregătite să ofere sprijin Republicii Moldova după poluarea fluviului…
Inspectoratul General al Poliției (IGP) a anunțat, pe 16 martie, că s-a autosesizat în urma…