Ministerul Sănătății informează despre încă trei decese provocate de coronavirus. Așadar, bilanțul a ajuns la 398.
În primul caz este vorba despre un bărbat de 61 ani, din raionul Ialoveni. Acesta a fost internat la Spitalul Clinic Republican, pe 16 mai. Pacientul suferea de hipertensiune arterială gr. II, angină pectorală de efort CF II, artrită inflamatorie.
A decedat și o femeie de 71 ani, din raionul Ocnița, internată la IMSP Spitalul Raional Ocnița, pe 7 iunie. Aceasta suferea de limfom, hepatită virală cronică, ciroză hepatică.
Tot astăzi a decedat și o laborantă din cadrul Spitalului Raional Edineț. Tamara Gudumac, în vârstă de 61 ani, a fost internată în secția de terapie intensivă a SR Edineț pe data de 5 mai, cu COVID-19, formă gravă.
Citește și:
ultima oră | Alte 366 de cazuri confirmate în ultimele 24 de ore. Bilanțul ajunge la 11.459
Curtea de Apel Centru a schimbat decizia primei instanțe într-un dosar ce vizează un judecător.…
Pensiile din Republica Moldova vor fi indexate cu 6%. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul…
Ofițerii Direcției Investigații „Centru” a INI, împreună cu polițiștii și procurorii din Căușeni, au descoperit…
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, s-a clasat pe primul loc într-un clasament de popularitate din Statele…
Kievul traversează una dintre cele mai dure ierni din ultimele decenii, în timp ce atacurile…
Președinta Maia Sandu a semnat decretul de numire a lui Alexandru Harea în funcția de director al…