Toate știrile

Turcia nu va mai exporta roșii în R. Moldova până în aprilie

Ministerul Agriculturii și Pădurilor din Turcia a dat o declarație că măsura se ia „din cauza recentului salt al prețurilor la roșii pe piața internă și pentru a asigura securitatea alimentară și stabilizarea prețurilor după cutremurul îngrozitor care a afectat direct 11 provincii”.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Potrivit analiștilor EastFruit, efectele deciziei guvernului turc se vor resimți chiar pe parcursul acestei săptămâni în Moldova, dar și în Ucraina, Georgia, România și o serie de alte țări țările dependente de importurile din Turcia, furnizorul tradițional al cantităților industriale de roșii de seră în luna martie.

Sursa citată scrie că importatorii ucraineni de legume de seră încearcă să găsească o alternativă furnizorilor turci. Teoretic, acestea ar putea fi înlocuite cu importuri din Maroc, Iran sau chiar Spania (roșii de calitate premium), dar o substituire sută la sută a producției turcești este imposibilă, deoarece presupușii noi furnizori pot să nu dispună în prezent de volumele necesare de roșii.

Prin urmare, spre sfârșitul săptămânii curente, ne putem aștepta la o creștere serioasă a prețurilor în condițiile epuizării stocurilor în țările dependente de importurile de roșii turcești.

Totodată, se precizează că exporturile către Ciprul de Nord, Palestina și Azerbaidjan nu sunt supuse restricțiilor, iar prezența țărilor numite în lista excepțiilor conduce la supoziția că Turcia nu se retrage complet de pe piața regională a tomatelor de seră. Desigur, nu se poate presupune reexportul a zeci de mii de tone de produse, pentru că pe piața internă a Turcia se atestă un anumit deficit de roșii de seră. Cu toate acestea, nu se exclude posibilitatea reexportului prin Azerbaidjan, important operator cu fructe și legume din altă țară vecină (Iran), încă înainte de calamitatea care s-a produs în Turcia, scrie EastFruit.

Ana Bodrug

Recent Posts

Doi bărbați au murit într-un accident rutier produs la Fălești

Două persoane și-au pierdut viața în urma unui accident rutier produs în dimineața zilei de…

14 ore ago

Circa 400 de primari din localitățile care au inițiat procesul de amalgamare voluntară s-au reunit la Guvern

Circa 400 de aleși locali din cele peste 680 de localități care au luat decizia…

14 ore ago

Bolojan anunță sancțiuni pentru diplomații ruși după ce o dronă a lovit Galațiul

Premierul interimar Ilie Bolojan, a anunțat joi că autoritățile pregătesc măsuri diplomatice împotriva Federației Ruse…

15 ore ago

Studiu: Aproape o treime dintre lucrătorii din sănătate sunt expuși la factori cancerigeni

Un nou studiu a descoperit că aproape o treime dintre lucrătorii din domeniul sănătății și…

16 ore ago

Ilie Bolojan, la Chișinău: România a cerut NATO tehnică pentru detectarea dronelor la joasă altitudine și sisteme antiaeriene

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, vineri, la întrevederea cu prim-ministrul Republicii Moldova Alexandru Munteanu…

17 ore ago

Tragedie în nordul țării. Un adolescent a fost găsit fără viață

Un minor în vârstă de 15 ani a fost găsit fără suflare în această dimineață,…

17 ore ago