Toate știrile

Tigrii, în mare pericol: Timp de un secol, numărul felinelor care trăiesc în sălbăticie s-a redus de la 100.000 la 3200

Potrivit unui ONG care monitorizează comerțul cu animale sălbatice, peste 2.300 de tigri, victime ale traficului internaţional, au fost confiscaţi de către autorităţi începând cu anul 2000, în ritm de doi pe săptămână.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Și dacă în 1900, în sălbăticie trăiau circa 100.000 de tigri, în 2010 numărul acestora a scăzut la 3.200, trei subspecii dispărând complet.

Confruntaţi cu această situaţie, în anul respectiv, liderii din India şi din alte 12 ţări cu populaţii de tigrii s-au angajat să dubleze numărul acestor feline până în 2022.

Cu toate acestea, tigrii continuă să fie capturaţi, ceea ce face ca în prezent, doar circa 3.900 de exemplare să trăiască în sălbăticie.

Un studiu al aceluiași ONG, arată că din anul 2000, 2.359 de tigri victime ale traficului au fost confiscaţi de autorităţi din 32 de ţări şi teritorii, în medie peste 120 în fiecare an în ultimii 19 ani.

Căutaţi pentru pielea lor, dar şi pentru diverse părţi ale corpului, despre care se spune că ar vindeca diferite boli, potrivit medicinei tradiţionale chineze, tigrii cad adesea victime traficului internaţional, transmite Agerpres.

Cu cea mai mare populaţie de tigri sălbatici din lume, India rămâne ţara cu cele mai multe confiscări – circa 26,5% din numărul total de tigri confiscaţi de către autorităţi (626).

Ingrid-Valeria Bârcă

Recent Posts

Ouăle din comerț vor fi clasificate după calitate și greutate

Ouăle din comerț vor fi împărțite pe categorii de calitate – A și B –…

6 minute ago

„Ce am constatat în dosar este revoltător”. Avocata mamei Liudmilei Vartic, după examinarea materialelor din dosar

Avocata mamei Liudmilei Vartic, Violeta Gașițoi declară că a depistat un șir de ilegalități care…

28 de minute ago

Focul Haric va fi adus de Mitropolia Basarabiei pe cale terestră. Mitropolia Moldovei așteaptă autorizația

Lumina Sfântă va ajunge în Sâmbăta Mare în Republica Moldova, în pofida restricțiilor de zbor…

54 de minute ago

Rușii au publicat topul celor mai neprietenoase țări. România urcă în clasament

„Evaluarea guvernelor inamice” de către propaganda rusă și stabilirea unui clasament de tip TOP 10…

o oră ago

video | Episcopul Basarabiei de Sud a sfințit clopotele Mănăstirii Eroilor din Stoianovca

Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, a sfințit, duminică, 5 aprilie, noile clopote ale…

2 ore ago

Abonamentele în transportul public din Chișinău se vor scumpi

Locuitorii capitalei vor plăti mai mult pentru abonamentele la transportul public, începând cu 1 mai…

2 ore ago