Toate știrile

Surse: Ce ar sta în spatele demiterilor de la Primăria Chișinău și a „dispariției” lui Ion Ceban

Primarul municipiului Chișinău a dispărut din spațiul public după alegerile parlamentare din 28 septembrie și a anunțat prin postări pe rețelele sociale concedierea mai multor membri-cheie ai echipei sale, care au muncit alături de el timp de mai mulți ani, inclusiv la crearea partidului său.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

În cadrul Primăriei se spune că demiterile au legătură cu „procese interne de reorganizare”. Totuși, potrivit a trei interlocutori care cunosc situația, Ceban „s-ar afla într-o situație dificilă și urmează să facă o alegere foarte importantă – atât personală, cât și profesională”.

Potrivit oamenilor din echipa sa (inclusiv foști membri), situația ar putea fi legată de „date delicate” care au apărut în canale anonime de Telegram cu puțin timp înainte de alegeri. Interlocutorii IPN, care au lucrat sau încă lucrează în echipa primarului, au refuzat să precizeze despre ce date este vorba exact.

După cum reiese din publicațiile ultimelor două săptămâni, analizate de IPN, în canalele menționate, colegii lui Ceban din Blocul Alternativa, precum și el însuși, au fost acuzați de posibile legături cu serviciile speciale rusești. Tot acolo se făcea referire la o presupusă vizită planificată a lui Ceban la Washington în această vară, care însă nu a mai avut loc. Anterior, fostul ministru Anatol Șalaru a declarat, fără a prezenta dovezi, că lui Ceban i s-ar fi interzis intrarea în SUA „din motive politice”. Nici Ceban, nici autoritățile americane nu au comentat aceste afirmații.

O altă îngrijorare care, potrivit surselor, circulă în Primărie se referă la o posibilă arestare a lui Ion Ceban. Această informație a fost confirmată pentru IPN de câțiva interlocutori – doi reprezentanți ai structurilor de forță, precum și un înalt funcționar al Primăriei, care a dorit să-și păstreze anonimatul din cauza „delicateții situației”.

Primele două surse susțin că posibila arestare a liderului MAN ar putea avea legătură cu decizia autorităților române de a-i interzice intrarea în spațiul Schengen și că, în spatele acestei decizii, „se află dovezi mai mult decât convingătoare”, pe care, potrivit lor, autoritățile și serviciile speciale din Republica Moldova le-au primit deja din partea română.

Funcționarul din Primărie, la rândul său, consideră că asupra lui Ceban „se exercită presiuni politice, care nu au nicio legătură cu vreo încălcare sau infracțiune comisă de primar”.

IPN a încercat să ia legătura cu primarul Ion Ceban, dar acesta are telefonul închis.

Ana Bodrug

Recent Posts

BBC: Mai mulți sportivi ruși, autorizați ca neutri la Jocurile Olimpice de iarnă, ar fi implicați în activități pro-război

Sportivi ruşi autorizaţi să concureze ca neutri la Jocurile Olimpice de iarnă au legături cu…

6 ore ago

video | Ministrul Energiei, chemat în Parlament. Opoziția a înregistrat o moțiune simplă

Trei fracțiuni de opoziție, Alternativa, Democrația Acasă și Partidul Nostru, au înregistrat în ședința Parlamentului…

6 ore ago

Proiect: Cartelele SIM preplătite ar putea fi vândute doar cu buletinul

Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova a anunțat inițierea elaborării unui proiect de lege care…

7 ore ago

Grav accident la Peresecina: Șoferul a decedat pe loc

Un grav accident rutier s-a produs cu puțin timp în urmă pe traseul R-6, în…

7 ore ago

ultima oră | Percheziții CNA privind înstrăinarea unor apartamente din Chișinău

Ofițerii CNA și procurorii din Chișinău au efectuat percheziții la administratori de insolvabilitate și la…

7 ore ago

Medicul anesteziolog-reanimatolog, acuzat că ar fi violat două fetițe, restabilit în funcție

Medicul anesteziolog-reanimatolog de la Spitalul Clinic de Psihiatrie, în privința căruia a fost inițiată o…

8 ore ago