Foto: Partidul Shor
Potrivit unui nou sondaj realizat de Asociația Sociologilor și Demografilor, privind „situația socio-politică din Republica Moldova în urma alegerilor parlamentare din 24 februarie 2019, în viziunea populației”, încrederea în liderul Partidului Politic ȘOR, deputatul Ilan Șor, este în creștere.
Peste 18% din cetățeni au încredere în Ilan Șor, mai mult decât într-un sondaj similar, desfășurat în preajma alegerilor parlamentare, când politicianul se bucura de încrederea a 14% din cetățeni. Totodată, cercetările sociologice mai arată că oamenii își doresc miniștri din Partidul ȘOR, formațiunea bucurându-se de o încredere a peste 13% din populație.
Potrivit lui Victor Mocanu, cetățenii „ar vedea-o pe Reghina Apostolova (deputată a Partidului ȘOR) ca ministru al Sănătății și Protecției Sociale”.
De menționat că cele mai de încredere personalități politice râmân, totuși, a fi: Igor Dodon, Maia Sandu și Vlad Plahotniuc, iar cele mai de încredere partide: PSRM, PDM, PAS și Platforma „DA”.
Sondajul mai relevă că doar 15% dintre respondenți optează pentru alegeri anticipate, iar oamenii vor ca politicienii să identifice soluții pentru a evita o criză politică. Mulți dintre ei propun ca toate formațiunile parlamentare să coalizeze și să formeze un Guvern.
Cercetările de teren, în cadrul sondajului Vox Populi – mai 2019 „Situația sociopolitică din Republica Moldova în urma alegerilor parlamentare din 24 februarie 2019 în viziunea populației”, au fost efectuate în perioada 1-10 mai 2019, pe un eşantion de 1189 respondenţi, din 89 de localităţi, reprezentativ pentru populaţia adultă a Republicii Moldova, exclusiv regiunea transnistreană, cu o eroare maximală de + 3,0%.
Primăria Chișinău organizează, începând de astăzi, simulări privind intervenția în cazul unei eventuale deficiențe sau…
Peste 1.600 de abateri și zeci de accidente cu trotinete electrice au fost înregistrate de…
Rusia a pierdut aproximativ 1.450.510 militari în Ucraina de la începutul invaziei la scară largă,…
Polonia va trimite direct la închisoare șoferii prinși băuți la volan, dacă pe numele acestora…
Ucrainenii se pregătesc pentru cea mai dificilă iarnă din timpul războiului, potrivit CNBC, citat de…
Teatrul Național „Eugène Ionesco” îi invită pe spectatori la un weekend dedicat comediei. Pe 8…