Toate știrile

Situația COVID-19 în grădinițe și școli: Peste 5400 de elevi și 1350 de copii, plasați în autoizolare

Conform ultimelor date actualizate, la data de 12 februarie, nouă instituții de învățământ general din țară activează la distanță din cauza carantinei ca și în cazul a 279 de clase.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Numărul elevilor testați pozitiv cu COVID-19 este de 282, iar 5411 elevi au fost plasați în regim de autoizolare. 278 de cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul coronavirus și 232 se află în izolare. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate cu noul virus 82 de persoane, iar alte 81 se află în autoizolare.

În învățământul profesional tehnic, în perioada 08-12 februarie, au fost înregistrați 33 elevi testați pozitiv cu virusul Sars-Cov-2, 32 – cadre didactice și opt din personalul nedidactic și auxiliar. De asemenea, 41 grupe de elevi sunt plasate în autoizolare.

În învățământul superior, în perioada 08-12 februarie, avem 24 studenți testați pozitiv cu Covid-19, în autoizolare se află 156. Șase cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul Coronavirus. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate trei persoane, iar una a fost plasată în regim de carantină.

În învățământul de educație timpurie, opt grădinițe și 38 grupe de copii se află în carantină. Copii confirmați pozitiv cu virusul COVID-19 sunt 17, iar alți 1353 de copii se află în autoizolare. 79 cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul Coronavirus, în autoizolare se află 122 cadre didactice. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate cu noul virus 60 de persoane, iar alte 119 se află în autoizolare.

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării reiterează îndemnul către managerii instituțiilor de învățământ, cadrele didactice și elevi să respecte în continuare toate măsurile de protecție împotriva virusului COVID-19.

Urmărește cele mai importante noutăți și pe canalul de Telegram ZUGO.
Ana-Maria Vlasă

Recent Posts

Firmele din Rusia trebuie să plătească o taxă pentru a-i scăpa pe angajați de război

Firmele din Rusia sunt nevoite să plătească taxele solicitate de autorități pentru a-și păstra angajații,…

2 ore ago

video | Bugetul mun. Chișinău pentru 2026, aprobat în prima lectură. Consilierii PAS s-au abținut

Consiliul Municipal Chișinău a aprobat în lectura I, cu 27 de voturi, proiectul Bugetului municipiului…

2 ore ago

video | Controversa declarațiilor ambasadorului Germaniei despre limba română: Două runde de explicații și reacția Ambasadei României

Ambasadorul Germaniei în Republica Moldova, Hubert Knirsch, a stârnit critici după ce a declarat, în…

2 ore ago

video | Sute de documente asemănătoare permiselor românești, găsite la o groapă de gunoi din R. Moldova. Autoritățile din România anunță verificări

Sute de documente asemănătoare permiselor de conducere românești ar fi fost găsite la groapa de…

3 ore ago

Peste 10.000 de euro pentru hotărâri favorabile. Un avocat și un angajat al unei instanțe din Chișinău, reținuți

Un avocat și un angajat al unei instanțe de judecată din municipiul Chișinău au fost reținuți…

4 ore ago

Aproape un milion de noi milionari au apărut în 2025. Țările care conduc clasamentul

Aproape un milion de persoane au intrat în categoria milionarilor în dolari în 2025, potrivit…

4 ore ago