Toate știrile

Secretariatul Parlamentului lansează linia telefonică anticorupție

Secretariatul Parlamentului a instituit o linie telefonică specializată anticorupție. Astfel, persoanele care dețin informații despre eventuale fapte de corupție comise de către angajații Secretariatului Parlamentului le vor putea comunica apelând numărul de telefon 022 820 400.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Serviciul securitate și integritate va fi responsabil de gestionarea liniei telefonice și de evidența registrului de apeluri.

Instituirea liniei specializate anticorupție are drept scop recepționarea telefonică a informației privind comiterea unor fapte de comportament corupțional ale angajaților Secretariatului Parlamentului care pot constitui abateri disciplinare, în vederea examinării informației recepționate și luării măsurilor de rigoare”, precizează instituția.

Legislativul dă asigurări că va asigura confidențialitatea informației recepționate și a datelor personale ale persoanelor care apelează la linia anticorupție.

Apelurile vor fi recepționate la numărul de telefon 022 820 400 de luni până vineri, între orele 8:00 – 17:00.

Ana Bodrug

Recent Posts

BBC: Mai mulți sportivi ruși, autorizați ca neutri la Jocurile Olimpice de iarnă, ar fi implicați în activități pro-război

Sportivi ruşi autorizaţi să concureze ca neutri la Jocurile Olimpice de iarnă au legături cu…

15 ore ago

video | Ministrul Energiei, chemat în Parlament. Opoziția a înregistrat o moțiune simplă

Trei fracțiuni de opoziție, Alternativa, Democrația Acasă și Partidul Nostru, au înregistrat în ședința Parlamentului…

15 ore ago

Proiect: Cartelele SIM preplătite ar putea fi vândute doar cu buletinul

Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova a anunțat inițierea elaborării unui proiect de lege care…

16 ore ago

Grav accident la Peresecina: Șoferul a decedat pe loc

Un grav accident rutier s-a produs cu puțin timp în urmă pe traseul R-6, în…

16 ore ago

ultima oră | Percheziții CNA privind înstrăinarea unor apartamente din Chișinău

Ofițerii CNA și procurorii din Chișinău au efectuat percheziții la administratori de insolvabilitate și la…

17 ore ago

Medicul anesteziolog-reanimatolog, acuzat că ar fi violat două fetițe, restabilit în funcție

Medicul anesteziolog-reanimatolog de la Spitalul Clinic de Psihiatrie, în privința căruia a fost inițiată o…

17 ore ago