Foto: Mediafax.ro
Republica Moldova se confruntă cu un paradox alimentar: în timp ce o mare parte a populației nu își permite un minim alimentar, cantități uriașe de mâncare ajung zilnic la gunoi. Potrivit unei analize prezentate de expertul economic Veaceslav Ioniță, aproximativ 1,1 milioane de porții de mâncare sunt irosite zilnic, iar în perioada sărbătorilor cifra urcă până la 1,5 milioane.
În același timp, jumătate dintre cetățenii Republicii Moldova nu își permit un coș alimentar minim, iar circa 80% nu au acces la o alimentație sănătoasă. Datele arată că anual sunt risipite aproximativ 180 de mii de tone de alimente, însă doar o fracțiune infimă este recuperată prin intermediul Banca de Alimente din Moldova.
Cea mai mare parte a risipei provine din gospodării (56%), urmate de industria alimentară (16%), comerț (10%) și restaurante (9,5%). În paralel, moldovenii cheltuie în medie 40% din venituri pentru produse alimentare, iar circa 5% din acestea sunt irosite.
Fenomenul se accentuează în perioada sărbătorilor, când consumul crește cu peste 30%, iar cantitățile preparate depășesc adesea necesarul cu până la 150%. Se estimează că anual cel puțin 400 de milioane de lei cheltuiți pentru mesele festive ajung la gunoi. În 2025, pierderile totale din risipa alimentară au fost evaluate la 8,9 miliarde de lei, iar pentru 2026 ar putea ajunge la 9,6 miliarde.
Probleme se înregistrează și în instituțiile de educație timpurie, unde aproximativ 10% din porțiile destinate copiilor sunt aruncate, generând pierderi de circa 150 de milioane de lei anual.
În acest context, expertul a făcut apel la responsabilitate și solidaritate, mai ales înaintea sărbătorilor pascale. Pe 4 aprilie, Misiunea Socială Diaconia organizează colecta națională „Masa Bucuriei”, prin care alimentele pot fi donate pentru a sprijini persoanele vulnerabile.
Reducerea risipei alimentare și redirecționarea surplusului către cei nevoiași este văzută ca o soluție imediată pentru combaterea insecurității alimentare din Republica Moldova.
Un accident produs miercuri în jurul orei 15:20 pe traseul M1, în apropierea localității Zăicana…
Propunerea legislativă inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România (partid condus de Diana Șoșoacă) privind Unirea…
Franța a înregistrat marți cea mai călduroasă zi din istoria măsurătorilor meteorologice naționale, în timp…
Corpul de control al prim-ministrului a fost demis. Anunțul a fost făcut de premierul Alexandru…
Premierul Alexandru Munteanu a cerut autorităților să analizeze circumstanțele tragediei de la Sîngerei, soldată cu…
Guvernul va aloca câte un milion de lei familiilor celor doi polițiști care și-au pierdut…