Toate știrile

R. Moldova va beneficia de 40 de milioane de euro pentru consolidarea rezilienței statului și a societății

Republica Moldova va beneficia de asistență nerambursabilă în valoare de 40 de milioane de euro pentru consolidarea rezilienței statului și a societății. Parlamentul a ratificat Acordul de finanțare cu Comisia Europeană privind Programul „UE pentru reziliență și guvernare”, semnat la 11 mai 2023.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Acordul prevede oferirea unei asistențe nerambursabile, în valoare de 40 milioane de euro, din partea Comisiei Europene pentru consolidarea rezilienței statului și a societății, redresării socio-economice, cu un accent deosebit pe buna guvernanță, stabilitate și pace, precum și pentru a oferi tuturor oportunități favorabile incluziunii.

Acordul face parte din Planul Anual de Acțiuni 2022 al Uniunii Europene pentru Republica Moldova, perioada de implementare fiind 2023-2026.

Dorina Blândescu

Recent Posts

Vasile Tofan a anunțat cine va fi purtătorul de cuvânt al noului guvern

Purtătorul de cuvânt al noului guvern va fi jurnalistul și managerul media Dumitru Ciorici, a…

3 ore ago

video, doc, update | Guvernul Tofan a depus jurământul, iar Maia Sandu a semnat decretul

update 10:10 | Șefa statului a semnat astăzi, 22 iulie, decretul de numire în funcție…

3 ore ago

video, update | Guvernul Tofan a fost votat de parlament. Va depune jurământul miercuri la președinție

update 21:00 | Miercuri, 22 iulie, la 8:00, la președinție va avea loc ceremonia oficială…

16 ore ago

Euronews: UE pregătește o amendă de un miliard de euro pentru Google. Măsura riscă să tensioneze relațiile cu administrația Trump

Comisia Europeană este așteptată să anunțe joi prima amendă aplicată Google în baza Regulamentului privind…

16 ore ago

Bărbatul care l-a omorât pe fostul vicepremier Andronati va sta 23 de ani la închisoare

Bărbatul care în februarie curent l-a omorât cu cruzime pe fostul prim-viceprim-ministru al R. Moldova,…

22 de ore ago

live | Vasile Tofan cere votul parlamentului pentru învestirea guvernului

Candidatul desemnat la funcția de premier al R. Moldova, Vasile Tofan, prezintă în fața deputaților…

o zi ago