fbpx

R. Moldova a realizat peste 90% din reformele planificate pentru prima jumătate a anului. Urmează evaluarea Comisiei Europene

Republica Moldova a îndeplinit 18 din cele 20 de măsuri de reformă prevăzute pentru primul semestru al anului 2026 în cadrul Agendei de reforme aferente Planului de Creștere pentru anii 2025–2027, ceea ce înseamnă un nivel de realizare de peste 90%. Rezultatele urmează să fie validate de Comisia Europeană, iar în cazul unei evaluări pozitive, Chișinăul ar putea obține a treia tranșă de finanțare din Mecanismul de Reformă și Creștere.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Valoarea totală a tranșei solicitate este de 191,5 milioane de euro. Din această sumă, aproximativ 157 de milioane de euro ar urma să fie debursate efectiv, deoarece o parte din fonduri a fost deja acordată Republicii Moldova sub formă de prefinanțare în anul 2025.

Raportul semestrial privind îndeplinirea condițiilor de plată și cererea pentru debursarea tranșei a treia au fost aprobate joi, 10 iulie, în cadrul ședinței Comitetului Interministerial pentru Planificare Strategică, prezidată de premierul interimar, Eugeniu Osmochescu.

Potrivit Guvernului, măsurile realizate vizează domenii cu impact direct asupra populației și economiei, printre care securitatea energetică, digitalizarea serviciilor, gestionarea investițiilor publice, combaterea corupției, protecția mediului, integritatea academică și sprijinirea mediului de afaceri.

În sectorul energetic, autoritățile menționează lansarea instrumentelor „Casa Verde” și „CREȘTEM IMM”, destinate susținerii investițiilor în soluții de stocare a energiei pentru gospodării și întreprinderi. Totodată, au fost aprobate măsuri pentru consolidarea securității aprovizionării cu gaze naturale și produse petroliere.

În domeniul comunicațiilor, Republica Moldova a continuat apropierea de piața europeană, prin crearea cadrului necesar pentru integrarea treptată a pieței de roaming cu Uniunea Europeană și pentru extinderea infrastructurii de internet. În paralel, au fost consolidate mecanismele de combatere a corupției și criminalității financiare, inclusiv prin evaluarea riscurilor de corupție în sute de proiecte de acte normative. În domeniul mediului a fost operaționalizată și platforma EcoAlert, destinată sesizării mai eficiente a problemelor de mediu.

Pe lângă componenta de reforme, Planul de Creștere include și o componentă investițională, prin care sunt pregătite proiecte majore în sănătate, educație, eficiență energetică și infrastructură rutieră.

Printre proiectele aflate în etapa de operaționalizare se numără Spitalul Regional Bălți, cu o valoare de 117 milioane de euro, programul de eficiență energetică în clădirile publice, estimat la 103,4 milioane de euro, proiectul de modernizare a 20 de școli din Republica Moldova, în valoare de 51,7 milioane de euro, precum și reabilitarea drumurilor R7 Drochia–Costești–Cosăuți și M3 Chișinău–Comrat–Giurgiulești–România, un proiect estimat la 232,1 milioane de euro.

Autoritățile anunță că, în a doua jumătate a anului 2026, sunt planificate alte 40 de măsuri de reformă, cu o valoare estimată a debursării de 380,8 milioane de euro. Pentru anul 2027 sunt prevăzute 67 de măsuri, în valoare totală de 593,4 milioane de euro.

Articole asemănătoare

Back to top button