Foto: mf.gov.md
Republica Moldova a finalizat procesul de screening bilateral cu Uniunea Europeană, după 15 luni de evaluări intense alături de experții Comisiei Europene. Evenimentul a avut loc la Bruxelles, unde a fost abordat ultimul capitol din cele 35 – Prevederi financiare și bugetare.
În total, peste 1.000 de experți moldoveni și europeni au analizat mai mult de 100.000 de pagini de legislație, comparând normele naționale cu cele europene pentru a identifica necesarul de aliniere la standardele UE.
„Exercițiul a fost o adevărată radiografie a legislației noastre și a arătat că, în multe domenii, Moldova este mai pregătită decât ne-am fi așteptat”, a declarat Cristina Gherasimov, viceprim-ministra pentru integrare europeană.
Printre cele mai complexe domenii abordate s-au numărat Justiția și drepturile fundamentale, Securitatea alimentară, Politica monetară și mai ales Mediul, considerat cel mai dificil:
„Standardele de mediu europene sunt extrem de ridicate. Nu putem schimba peste noapte calitatea apei sau a aerului – este nevoie de investiții masive pentru a oferi o viață mai sănătoasă cetățenilor noștri”, a adăugat Gherasimov.
Pe de altă parte, capitolul Energie a fost evidențiat de oficialii europeni ca un exemplu pozitiv de aliniere accelerată și reforme structurale.
Autoritățile moldovene lucrează în prezent la finalizarea pozițiilor oficiale de negociere, care vor fi prezentate Comisiei Europene în etapa următoare – deschiderea clusterelor de negocieri, decizie ce va fi luată la nivelul Consiliului Uniunii Europene.
Pe parcursul procesului, au fost implicate și organizații ale societății civile, reprezentanți ai mediului de afaceri și alți actori relevanți, pentru a integra recomandări în pregătirea negocierilor propriu-zise.
Decizia administrației Trump de a suspenda eliberarea vizelor de imigrare pentru cetățenii din 75 de…
Ţările de Jos nu vor participa la următoarea ediţie a Eurovisionului, a anunţat luni radiodifuzorul…
Serviciul Fiscal de Stat și PCCOCS investighează o presupusă schemă de evaziune fiscală de aproximativ…
Premierul Vasile Tofan își propune ca volumul schimburilor comerciale dintre Republica Moldova și Turcia să…
Guvernul neozeelandez va introduce în parlament un proiect de lege care urmăreşte să interzică copiilor…
Naționala feminină a Republicii Moldova a devenit, în premieră, campioană europeană la rugby pe plajă.…