Foto: Moldova.org
O femeie de 74 de ani din Chișinău a rămas fără peste 130.000 de euro după ce a fost convinsă de persoane necunoscute că doar anumite „ritualuri” îi pot proteja fiul de pericole. Cazul este investigat de polițiștii din capitală, după ce victima s-a adresat marți la Inspectoratul de Poliție Ciocana.
Potrivit informațiilor preliminare, escrocheria s-ar fi desfășurat pe parcursul mai multor luni, din martie și până în prezent. Femeia le-a declarat anchetatorilor că a fost contactată prin aplicația WhatsApp de persoane care vorbeau în limba rusă și care s-au prezentat drept clarvăzători.
Aceștia ar fi convins-o că asupra familiei sale planează pericole și că fiul ei trebuie protejat prin diverse ritualuri. Totodată, escrocii i-au spus că economiile pe care le deține sunt „încărcate energetic negativ” și trebuie „purificate”.
Crezând afirmațiile acestora, femeia a transmis inițial 96.000 de euro unei persoane necunoscute. Ulterior, sub pretextul că banii ar fi fost blocați la vamă, suspecții au determinat-o să transfere alte sume prin sisteme internaționale de transfer către persoane din Ucraina și Armenia. În total, aceasta a mai trimis aproape 28.000 de euro.
Potrivit poliției, pe 25 mai victima a oferit încă 7.000 de euro unei alte persoane, de această dată unei femei.
Prejudiciul total depășește 130.000 de euro. Oamenii legii desfășoară acțiuni pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și stabilirea modului în care a fost organizată schema de escrocherie.
Poliția îndeamnă cetățenii să fie prudenți și să nu transmită bani unor persoane necunoscute care promit servicii paranormale, ritualuri sau soluții miraculoase pentru probleme personale ori familiale.
Persoanele înregistrate la un medic de familie pot beneficia gratuit de mai multe examene medicale…
Republica Moldova intră într-o perioadă importantă pentru parcursul său european. Până la 1 septembrie, autoritățile…
Traficul rutier va fi suspendat parțial pe două străzi din Chișinău, începând cu 18 august,…
Cunoscutul voluntar ucrainean Mihailo Purîșev susține că a plecat în Rusia după ce ar fi…
Rusia și Coreea de Nord luptă împreună pentru crearea unei „noi ordini mondiale”, a declarat…
Șefa statului, Maia Sandu, susține că cetățenii Republicii Moldova vor primi compensații și în următorul…