Foot: mid.ru
„R. Moldova a făcut o alegere în favoarea stârnirii isteriei antirusești fără a demonstra disponibilitatea pentru un dialog cu Moscova,” a declarat purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, pentru agenția rusă de presă RIA Novosti.
„Pe 17 martie, președinta Maia Sandu, adresându-se Parlamentului, și-a permis să născocească, fără temei, povești despre „agenții de la Kremlin” și despre dorința Rusiei de „a aduce războiul în Moldova”, susținând că conducerea rusă este „personal vinovată de crime de război comise în Ucraina”, a declarat Zaharova.
Aceasta a subliniat că aceste declarații ale Maiei Sandu nu sunt adevărate.
Zaharova a mai menționat că responsabilitatea pentru crimele de război revine autorităților din Ucraina și „toată lumea vede dovezile pentru acest lucru în fiecare zi”.
La fel, Zaharova a declarat că îmbunătățirea relațiilor dintre Rusia și R. Moldova depinde în întregime de Chișinău.
„Ne aşteptăm ca ei să găsească puterea să arunce o privire sobră asupra situaţiei şi să urmeze calea normalizării legăturilor cu ţara noastră”, a conchis ea.
Potrivit acesteia, astfel de acțiuni ar veni în întâmpinarea intereselor cetățenilor Republicii Moldova.
Amintim că președinta Maia Sandu a ținut un discurs în Parlamentul Republicii Moldova, în cadrul ședinței deputaților din 17 martie. Maia Sandu a ținut să menționeze că unica șansă ca moldovenii să aibă o viața mai bună este integrarea în UE. Președinta s-a referit în timpul discursului din fața deputaților și la războiul din țara vecină și riscurile care ne pasc pe noi în acest sens.
update 21:00 | Miercuri, 22 iulie, la 8:00, la președinție va avea loc ceremonia oficială…
Comisia Europeană este așteptată să anunțe joi prima amendă aplicată Google în baza Regulamentului privind…
Bărbatul care în februarie curent l-a omorât cu cruzime pe fostul prim-viceprim-ministru al R. Moldova,…
Candidatul desemnat la funcția de premier al R. Moldova, Vasile Tofan, prezintă în fața deputaților…
Dacă ești genul de persoană care preferă să descopere preparate locale autentice când ești în…
Declarația privind potențialul impact al tehnologiei inteligenței artificiale (AI) a fost semnată de economiști de…