Toate știrile

Încă o biserică trece de la Mitropolia Moldovei la cea a Basarabiei

Biserica din lemn, cu hramul „Sfântul Alexandru de Svir”, din orașul Cricova, municipiul Chișinău, trece de la Mitropolia Moldovei la cea a Basarabiei.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Anunțul a fost făcut de parohul Andrei Percic. Preotul menționează că „aderarea nu este un moft personal, nici un act politic, economic sau social”.

„Iubiți frați și surori! Ca urmare a demersurilor și solicitărilor dumneavoastră, comunitatea noastră ortodoxă din orașul Cricova, mun. Chișinău, a fost primită sub omoforul Mitropoliei Basarabiei. De acum suntem parte a familiei mari a Bisericii Ortodoxe Române, prin voința și binecuvântarea lui Dumnezeu și grija păstorească a Înaltpreasfințitului Petru, Mitropolit al Basarabiei. Comunitatea noastră are acum statut deplin și mult așteptat, canonic și juridic, ca parohie ortodoxă în cadrul Bisericii Ortodoxe Române.

Aderarea noastră nu este un moft personal, nici un act politic, economic sau social. Ea a fost solicitată de-a lungul ultimilor ani de către creștinii și enoriașii din Cricova, care și-au exprimat dorința fermă de a reveni la biserica mamă, la originile culturale, spirituale și istorice. Este un act de recunoștință față de înaintașii noștri, strămoși, domnitori și, în special, față de Sfinții noștri mult iubiți Părinți.

Nu aderăm la nicio grupare schismatică, sectantă sau eretică. Revenim la Biserica Ortodoxă Română, care are comuniune cu toate Bisericile locale (Grecia, Constantinopol, Alexandria, Ierusalim, Antiohia, Serbia, Bulgaria și altele), fiind binecuvântați și recunoscuți de Patriarhia Ecumenică.”, se arată în mesaj.

Ana Bodrug

Recent Posts

Ungheni: Un bărbat aflat la pescuit a murit înecat după ce ar fi fost luat de curenți

Sâmbătă seara, un locuitor al satului Pîrlița din raionul Ungheni a sesizat poliția despre faptul…

9 ore ago

foto | Consecințele ploilor torențiale: Sate inundate și un bărbat decedat

Zonele Călărași și Ungheni au fost cele mai afectate ca urmare a ploilor torențiale de…

20 de ore ago

Noaptea Europeană a Muzeelor 2026. Programul evenimentelor

Publicul este invitat sâmbătă, 23 mai, la Noaptea Europeană a Muzeelor, eveniment organizat în instituțiile…

o zi ago

Procurorul general spune că a găsit 55.000 de euro într-un borcan din beciul părinților

Banii pe care procurorul general Alexandru Machidon i-a declarat drept moștenire de la părinți, în…

o zi ago

Atenție! Moldovenii sunt avertizați asupra ofertelor false de angajare în Finlanda

Ambasada Finlandei la București anunță că primește în mod repetat sesizări de la cetățeni ai…

2 zile ago

Mark Rutte: Multe ţări membre NATO „nu cheltuie suficient” pentru Ucraina

Multe ţări din NATO nu alocă suficiente resurse financiare pentru a sprijini Ucraina, a declarat…

2 zile ago