fbpx

Ilie Bolojan: „Dacă ar depinde de votul meu, aș susține unirea României cu Republica Moldova”

Premierul interimar al României, Ilie Bolojan, a declarat că ar fi de acord cu unirea României cu Republica Moldova, în cazul în care ar depinde de votul său. Bolojan consideră că prioritatea actuală pentru Chişinău este continuarea parcursului european şi deschiderea negocierilor de aderare la Uniunea Europeană, informează Agerpres.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

„Dacă ar depinde de votul meu, da!”, a declarat Ilie Bolojan, miercuri, la Digi FM. El a precizat că, în acest moment, cel mai important lucru pentru Republica Moldova este apropierea de Uniunea Europeană.

„Cred că cel mai important lucru pentru Moldova este să-i fie deschise negocierile pentru intrarea în Uniunea Europeană. E foarte important acest lucru pentru fraţii noştri, pentru că, dacă nu se leagă mai puternic economic de o zonă care poate să-i tracteze economic, dacă nu beneficiază de transfer de tehnologie şi de bunăstare, într-o zonă din asta, la limita de lumi, nu este foarte uşor să rezişti”, a afirmat Bolojan.

Recent și președinta Maia Sandu a declarat că reunificarea Republicii Moldova cu România ar putea accelera aderarea țării noastre la Uniunea Europeană. Totuși, o asemenea decizie trebuie luată de majoritatea cetățenilor, a precizat șefa statului într-un interviu acordat, pe 28 aprilie, publicației franceze «Le Monde».

„Acest lucru ne-ar permite să intrăm mai rapid în UE și ne-ar putea ajuta”.

video | Maia Sandu: „Dacă am avea un referendum, aș vota pentru reunirea cu România”

Articole asemănătoare

Back to top button