Toate știrile

Grindina a făcut prăpăd în nordul țării. Salvatorii, mobilizați în mai multe raioane

Ploile torențiale însoțite de grindină, înregistrate în seara zilei de luni, 27 iulie, au provocat prejudicii în sectorul agricol, fiind afectate lanuri cu grâu, livezi, dar și terenuri cultivate cu legume. Pagube au fost raportate în mai multe localități din raionul Soroca.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

În satul Cureșnița Nouă, grindina a compromis 15 ha de livezi și 6 ha de terenuri cultivate cu legume. Mai mult, intemperiile au generat prejudicii și în localitatea Hristici. Aici, grindina a afectat 32 ha de livezi, 10 ha porumb și 10 ha de floarea soarelui. De asemenea, în satul Bulbocii Noi, condițiile meteorologice nefavorabile au afectat 31 hectare de floarea-soarelui și 38 hectare de grâu, iar în localitatea Șolcani, au fost compromise 16 hectare de grâu.

Comisia pentru situații excepționale raională urmează să estimeze suma prejudiciilor materiale.

Totodată, în urma ploilor și a intensificărilor de vânt din seara zilei de 28 iulie, echipele de salvatori și pompieri au fost solicitate pentru intervenții la defrișarea arborilor doborâți în mai multe regiuni ale țării. Echipele de salvatori au intervenit în raioanele Ungheni, Călărași, Edineț și Dondușeni, unde au efectuat lucrări de defrișare a copacilor căzuți pe carosabil.

Potrivit informației parvenite de la furnizorii de energie electrică, către orele 06:00 din cauza condițiilor meteo nefavorabile au fost raportat deconectări totale și parțiale în 21 de localități din 4 raioane, printre care Taraclia, Briceni, Ocnița, Ungheni și UTA Găgăuzia. La moment echipele specializate întreprind măsuri de reconectare a energiei electrice.

Ana Bodrug

Recent Posts

Tofan, interviu la Istanbul: R. Moldova poate deveni platforma Turciei pentru exporturi în UE

Premierul Vasile Tofan își propune ca volumul schimburilor comerciale dintre Republica Moldova și Turcia să…

17 minute ago

Încă un stat vrea să interzică accesul la rețelele sociale până la vârsta de 16 ani. Platformele riscă amenzi colosale

Guvernul neozeelandez va introduce în parlament un proiect de lege care urmăreşte să interzică copiilor…

55 de minute ago

foto | Premieră pentru R. Moldova: Naționala feminină, campioană europeană la rugby pe plajă

Naționala feminină a Republicii Moldova a devenit, în premieră, campioană europeană la rugby pe plajă.…

o oră ago

Procurorii atacă sentința lui Plahotniuc: Cer o condamnare mai dură

Astăzi, 24 august, are loc prima ședință la Curtea de Apel Centru în dosarul „Frauda…

2 ore ago

video, doc | Volodimir Zelenski, decorat de Maia Sandu cu „Ordinul Republicii”. Șefa statului se află la Kiev

Președinta Maia Sandu i-a conferit „Ordinul Republicii” liderului ucrainean Volodimir Zelenski. Decretul a fost semnat…

2 ore ago

Parlamentul R. Moldova, iluminat în culorile Ucrainei de Ziua Independenței

Clădirea Parlamentului Republicii Moldova a fost iluminată în culorile albastru și galben, cu ocazia împlinirii…

2 ore ago