fbpx

foto, video | Scheme infracționale în mai multe companii din Chișinău. Conducerea, percheziționată

Oamenii legii investighează o schemă de evaziune fiscală și spălare de bani de peste 13.000.000 lei, pe parcursul anului 2023, în domeniul importului și comerțului cu îmbrăcăminte și încălțăminte. Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) anunță că a prezentat învinuirile la șase persoane din conducerea a trei companii, precum și față de cele trei companii.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Potrivit sursei, schema infracțională desfășurată în cele trei companii din Chișinău era exprimată prin acordarea salariilor „în plic” către muncitori și evitarea emiterii bonurilor fiscale. Drept rezultat, aceasta le reducea ilegal din plata TVA și a impozitului pe venit, a primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală și a contribuțiilor de asigurări sociale de stat obligatorii.

Mai mult decât atât, pentru tăinuirea acestor venituri ilicite, conducerea celor trei companii ar fi acordat propriilor companii împrumuturi de aproape 3.000.000 de lei.

„Pentru deconspirarea acestei scheme infracționale, sub conducerea procurorilor PCCOCS au avut loc percheziții efectuate de comun cu ofițerii Direcției generale antifraudă a Serviciului Fiscal de Stat, cu sprijinul ofițerilor Inspectoratului Național de Investigații, cu sprijinul angajaților „Fulger.” Perchezițiile au fost desfășurate în Chișinău, la domiciliile conducătorilor companiilor și la sediile acestora. În cadrul perchezițiilor au fost ridicate acte contabile, tehnică de calcul, înscrisuri de ciornă, precum și mijloace financiare în diferită valută în sumă de peste 6.600.000 lei, peste 1.100.000 euro și aproape 300.000 dolari americani.”, comunică PCCOCS.

Investigațiile penale continuă, timp în care persoanele beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.

Articole asemănătoare

Back to top button