Foto: dse.md
Potrivit informațiilor Inspectoratului General pentru Situații de Urgență al MAI, în urma ploilor torențiale din ultimele zile mai multe localități din nordul țării au fost afectate. Angajații IGSU au intervenit la pomparea apelor din mai multe beciuri, subsoluri și gospodării particulare în raioanele Soroca, Briceni, Florești, Drochia, dar și Rîșcani.
Astfel, salvatorii Direcției Situații Excepționale Soroca au fost alertați să evacueze apele din mai multe gospodării și ogrăzi din localitățile Pîrlița, Căinarii-Vechi, Lugovoe, dar și Vadeni.
Totodată, conform informațiilor operative, un perete al unei case de locuit din satul Vadeni s-a surpat în urma precipitațiilor. Ajunși, salvatorii au stabilit că locatarii nu au avut de suferit.
Mai multe intervenții ale salvatorilor au fost înregistrate în localitățile Trifănești, Frumușica, Alexandrovca și Izvoare a raionului Florești. Aici, peste 11 gospodării, dar și mai multe beciuri au fost inundate în urma ploilor puternice.
Potrivit datelor IGSU, de intervenția pompierilor a fost nevoie și în raionul Ungheni, unde subsolul gimnaziului din localitatea Condrătești a fost inundat.
Mai mult, în urma condițiilor meteorologice nefavorabile, au fost afectate mai multe terenuri și culturi agricole în localitățile Cișmichioi și Ceadîr-Lunga din UTA Găgăuzia. Conform datelor preliminare, aici apele au afectat peste 220 de ha de porumb, 100 de ha de floarea soarelui, dar și 3 ha de grâu.
Comisiile pentru situații excepționale teritoriale lucrează în teritoriu pentru estimarea prejudiciului material înregistrat în urma ploilor.
Carburanții se scumpesc din nou în Republica Moldova, chiar dacă pe piețele internaționale prețul petrolului…
Economisirea banilor din Fondul Rutier al Republicii Moldova va necesita o creștere de șapte ori…
Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare (MAIA) avertizează producătorii agricoli asupra riscului de înghețuri târzii de…
Guvernul Republicii Moldova a prezentat, la 8 aprilie 2026, Conceptul reformei administrației publice locale. Potrivit…
Comisia Electorală Centrală (CEC) a cerut Ministerului Justiției să inițieze procedura de dizolvare a trei…
Datele privind traficul maritim indicau o activitate redusă în Strâmtoarea Ormuz la mai mult de…