fbpx

foto, video | 74 de kilometri prin munți. O atletă moldoveancă – campioana unui maraton din România

Natalia Zbîrnea, o maratonistă din Republica Moldova s-a clasat pe locul întâi la maratonul Transylvania100k din România. Atleta a parcurs aproape 74 de kilometri de traseu montan în 11 ore și 41 minute.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Natalia a ieșit învingătoare printre femeile participante, la proba de ultramaraton a celei mai dure curse montane din România. Moldoveanca a fost urmată îndeaproape de românca Adriana Ploșniță, care s-a clasat pe locului doi și de Martina Svorakova din Cehia, care a ocupat locul trei.

Totodată, anul trecut, Serghei Dzero a ajuns pe podiumul unui alt ultramaraton sever din Bucegi, fiind unul dintre trei cei mai rapizi pe distanța de 100 de kilometri.

Transylvania 100k este considerat unul dintre cele mai dificile ultramaratoane din Europa, traseul fiind complicat de condițiile climaterice extreme, dar și de zona muntoasă prin care concurenții trebuie să treacă.