Colaj: ZUGO/ foto: moldovenii.md, orheianca.eu, ioanmosnegutu,info, Wikipedia, NTV Moldova, calatorie.md
Începutul lui septembrie ne mai bucură cu soare și vreme caldă. Cât nu au început ploile și zilele nu au devenit friguroase, e timpul să evadați de acasă și să mai descoperiți câteva locuri interesante din Moldova.
ZUGO vă recomandă să ajungeți la Soroca și să descoperiți peisajele de pe malul Nistrului, codrii seculari, peșterile vechi și tradițiile romilor.
Podul râului Racovăț – se spune că în vremuri demult trecute aici era intrarea în Târgul Sorocii.
Cetatea Soroca – unul dintre cele mai cunoscute monumente istorice din Moldova. Inițial, edificiul a fost construit din lemn și avea un rol defensiv. Prima atestare documentară datează din 1499, iar după 1543 monumentul a fost reconstruit din piatră.
Dealul Romilor – case asemeni Teatrului Bolishoi din Moscova, castele care au cupole aurite, femei îmbrăcate pestriț și bătrâne care vor insista să vă ghicească în palmă – pe toate le găsiți aici.
Muzeul lui Cazacu – este impresionant, dar necunoscut de turiști. Aici se găsesc zeci de obiecte vechi, adunate ani la rând, de la icoane până la arme de pe vremurile domnitorilor.
Lumânarea Recunoştinţei – este cea mai importantă construcție din istoria modernă a Moldovei, edificată în 2003-2004. Monumentul are o înălţime de 29,5 metri, aflându-se la 647 de trepte depărtare de Nistru.
Mănăstirea Rudi – amplasată în mijlocul Codrilor, este o oază de liniște și pace. Legendele spun că a fost construită de Grigore Ghică, după ce pe această moșie ar fi fost tratat de o boală grea cu struguri, must și vin vechi.
Peștera Morților – se află sub cimitirul satului Rudi și are peste 76 de metri. Localnicii însă cred că ea este mult mai lungă şi ajunge până la apele Nistrului, doar că nimeni nu a putut să pătrundă în ea atât de adânc.
Arcul Geodezic Struve – este o rețea formată din 34 de puncte de observație, care se întind pe o distanță de 2820 de kilometri. În raionul Soroca, Arcul este amplasat chiar într-o livadă de lângă traseul spre Otaci. Acesta este unicul monument din țară inclus în Patrimoniul UNESCO.
Rezervația Rudi-Arionești – se află la aproximativ 10 kilometri de Otaci și cuprinde locuri și peisaje naturale unice. Dacă intrați în pădure, puteți să descoperiți mai multe izvoare cu apă rece și cristalină.
Peștera Bechir – potrivit unei legende, câteva secole în urmă aici locuia un călugăr pustnic. În fiecare duminică acesta apărea în faţa mulţimii adunate în valea defileului şi citea predici. Actualmente, locul reprezintă una dintre cele mai curioase atracții turistice din Moldova.
Medicina estetică modernă caută metode prin care pielea ta să fie îmbunătățită într-un mod natural,…
Apartamentele „fantomă” care se dau în chirie pe site-urile de anunțuri lasă oamenii fără bani,…
Un bărbat a fost condamnat la patru ani de închisoare cu executare, după ce instanța…
Evoluțiile negocierilor de pace din Ucraina au un impact direct asupra ritmului în care avansează…
Liderii Uniunii Europene au ajuns la un acord pentru a acorda Ucrainei un împrumut de…
La peste 11 ani de la condamnarea definitivă pentru corupție, fosta judecătoare a Judecătoriei Criuleni,…