Foto: Profimedia
Pandemia „scrie” reguli noi în întreaga lume, iar purtarea măștii este una dintre cele mai întâlnite. Pentru a-i convinge pe oameni să nu refuze această măsură de protecție, autoritățile din Indonezia au „invitat” oamenii să vadă cum e să fii într-un sicriu.
Fiind una dintre cele mai afectate state din Asia de sud-est de pandemia de coronavirus, autoritățile din Indonezia s-au gândit la tot felul de moduri de a face campanie și de a-i convinge pe oameni să poarte mască.
Așadar, ca o alternativă la amenda de 17 dolari sau la munca în folosul comunității (care presupune de obicei curățarea toaletelor publice), conducerea a propus oamenilor să se bage într-un sicriu pentru ca să vadă cam cum arată perspectiva morții.
Scopul autorităților era ca cel vinovat să aibă ocazia de „a reflecta” asupra comportamentului său. Pedeapsa, însă, nu a durat prea mult, fiind dur criticată de cetățeni și devenind subiect de glumă pe rețelele de socializare.
Chiar și așa, ideea a fost preluată în campaniile publice, iar pe străzile din capitala Jakarta au fost organizate zilele trecute false procesiuni funerare, cu sicrie învelite în plastic și purtate de oameni îmbrăcați în combinezoane de protecție, relatează BBC.
Curtea de Apel Centru a schimbat decizia primei instanțe într-un dosar ce vizează un judecător.…
Pensiile din Republica Moldova vor fi indexate cu 6%. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul…
Ofițerii Direcției Investigații „Centru” a INI, împreună cu polițiștii și procurorii din Căușeni, au descoperit…
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, s-a clasat pe primul loc într-un clasament de popularitate din Statele…
Kievul traversează una dintre cele mai dure ierni din ultimele decenii, în timp ce atacurile…
Președinta Maia Sandu a semnat decretul de numire a lui Alexandru Harea în funcția de director al…