fbpx

foto | Moldova crește sportivi de performanță. O tânără tenismenă a câștigat turneul Delray Spring Championships în SUA

O tânără sportivă din Republica Moldova, jucătoare de tenis, a adus trofeul de la etapa a 7-a a turneului Delray Spring Championships, care s-a dedesfășurat în Statele Unite ale Americii.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

În perioada 30 martie – 1 aprilie, pe toata durata competiției, Ella Shahnis a evoluat în mai multe partide, duelându-se cu reprezentanții mai multor țări, la categoria de vârstă U-14. În prima etapă, sportiva a învins-o pe Tatiana Loglo, Florida cu scorul 6:3; 6:2 și pe Emma Prisaca, Virginia (6:1; 6:0).

În penultima parte a concursului, Emma a învins-o pe Marie Antonette Thomas, Michigan (6:2; 6:2), iar în finala competiției aceasta s-a impus în două seturi în fața americancei Soleny Gonzalez cu scorul de 6:3; 6:1.