Uncategorized

foto | Jumătate din Argentina a rămas în beznă după un incendiu uriaș

Mai mult de jumătate din Argentina a rămas fără energie electrică după ce un incendiu a afectat rețeaua națională de electricitate, scrie BBC.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Capitala Buenos Aires, alte orașe mari și zone rurale întinse sunt afectate total sau parțial de pana de curent.

Se pare că incendiul a izbucnit în câmp deschis, afectând liniile electrice esențiale în zona de coastă și punând o centrală electrică în imposibilitatea de a funcționa, scrie Digi24.

Pana de curent are loc în mijlocul unui val de căldură și secetă în Argentina. Temperaturile în Argentina trec în mod constant de 35 de grade Celsius.

Din cauza căldurii sufocante și a penei de curent, în unele regiuni cursurile școlare au fost suspendate, iar întreprinderile au fost închise. Oamenii au ajuns în situația în care nu mai pot folosi aerul condiționat sau frigiderul.

Mai mult de jumătate din Argentina a rămas fără energie electrică. FOTO Profimedia Images Deschide galeria foto

Orașele mari sunt cel mai puternic afectate, aproximativ 150.000 de oameni rămânând fără curent electric în Buenos Aires.

Nu este pentru prima oară când Argentina se confruntă cu o asemenea problemă.

Întreruperile de curent nu sunt neobișnuite în țară. În 2019, o pană de curent de proporții a lăsat zeci de milioane de oameni în beznă în Argentina, precum și în țara vecină Uruguay.

Totodată, în 2020, sute de mii de locuințe au rămas în întuneric în Buenos Aires.

Dorina Blândescu

Recent Posts

ultimă oră | Linia electrică Isaccea–Vulcănești a fost reparată integral, după atacurile cu drone ale Rusiei

Vești importante pentru securitatea energetică a Republicii Moldova. Linia electrică aeriană de 400 kV Isaccea–Vulcănești…

12 ore ago

R. Moldova revine la ora de vară în noaptea de sâmbătă spre duminică

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 28 spre 29 martie, Republica Moldova va trece la…

12 ore ago

ultima oră | Consumul de energie electrică pentru sâmbătă e acoperit 100% pe malul drept al Nistrului

Consumul de energie electrică pentru sâmbătă, 28 martie, pe malul drept al râului Nistru, este…

17 ore ago

Motorina la 30 lei/litru: Ce fac fermierii din Moldova care nu pot controla prețul, dar pot controla consumul

Campania agricolă de primăvară 2026 a început în cel mai costisitor context din ultimii ani.…

18 ore ago

România, prieten de nădejde. Cum a sprijinit R. Moldova de-a lungul anilor? MAE: „Aproape imposibil de estimat”

România continuă să fie un partener crucial pentru Republica Moldova, oferind sprijin constant în diverse…

o zi ago