Foto: IGSU
În seara de ieri, 17 august, pompierii din Chișinău au fost alertați pentru a lichida un incendiu care a izbucnit la Stăuceni. Focul a cuprins o construcție nefuncțională cu două nivele.
Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 22:59. Flăcările s-au răspândit în spațiul părăsit de la primul etaj al clădirii, iar pentru lichidarea arderii au intervenit cinci echipaje, inclusiv o autoscară.
Pompierii au reușit localizarea incendiului către ora 23:25 și l-au lichidat la 01:44. Potrivit IGSU, focul a distrus podeaua și căptușeala pereților de la primul nivel, dar a afectat parțial și încăperile de la etajul doi. Cauza și circumstanțele producerii arderii urmează a fi stabilite de specialiști.
Curtea de Apel Centru a schimbat decizia primei instanțe într-un dosar ce vizează un judecător.…
Pensiile din Republica Moldova vor fi indexate cu 6%. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul…
Ofițerii Direcției Investigații „Centru” a INI, împreună cu polițiștii și procurorii din Căușeni, au descoperit…
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, s-a clasat pe primul loc într-un clasament de popularitate din Statele…
Kievul traversează una dintre cele mai dure ierni din ultimele decenii, în timp ce atacurile…
Președinta Maia Sandu a semnat decretul de numire a lui Alexandru Harea în funcția de director al…