Toate știrile

foto | Cum va arăta „Cimitirul Eroilor” din Chișinău după renovare

Primăria Chișinău demarează lucrările de reabilitare a Complexului memorial „Cimitirul Eroilor” de pe bd. Decebal. Valoarea proiectului se ridică la aproximativ 5 milioane de lei, anunță primăria capitalei.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Proiectul de reabilitare cuprinde mai multe aspecte, având ca obiective îmbunătățirea infrastructurii și crearea unui spațiu adecvat în memoria eroilor. Printre acțiunile prevăzute se numără reabilitarea trotuarelor existente, amenajarea unui scuar de formă semicerc cu montarea de scaune și coșuri de gunoi, reconstrucția scării de acces către complexul memorial cu reabilitarea balustradei, restaurarea pilonilor și a peretelui de sprijin din jurul scuarului, crearea de locuri de parcare paralel cu strada bd. Decebal, montarea de pavaj tactil pentru persoanele cu dizabilități, instalarea iluminatului stradal și amenajarea teritoriului adiacent.

De asemenea, va fi amplasat un monument comemorativ în memoria soldaților căzuți în cele două războaie mondiale, în centrul scuarului de formă semicerc. Elemente decorative din același material vor fi aplicate pe coloanele de la intrarea în cimitir și pe peretele de sprijin din jurul scuarului.

Proiectul este implementat de Primăria Chișinău în colaborare cu Consiliul Județean Buzău din România, anunță autoritățile municipale.

Ana Bodrug

Recent Posts

Vasile Tofan a anunțat cine va fi purtătorul de cuvânt al noului guvern

Purtătorul de cuvânt al noului guvern va fi jurnalistul și managerul media Dumitru Ciorici, a…

o oră ago

video, doc, update | Guvernul Tofan a depus jurământul, iar Maia Sandu a semnat decretul

update 10:10 | Șefa statului a semnat astăzi, 22 iulie, decretul de numire în funcție…

2 ore ago

video, update | Guvernul Tofan a fost votat de parlament. Va depune jurământul miercuri la președinție

update 21:00 | Miercuri, 22 iulie, la 8:00, la președinție va avea loc ceremonia oficială…

14 ore ago

Euronews: UE pregătește o amendă de un miliard de euro pentru Google. Măsura riscă să tensioneze relațiile cu administrația Trump

Comisia Europeană este așteptată să anunțe joi prima amendă aplicată Google în baza Regulamentului privind…

15 ore ago

Bărbatul care l-a omorât pe fostul vicepremier Andronati va sta 23 de ani la închisoare

Bărbatul care în februarie curent l-a omorât cu cruzime pe fostul prim-viceprim-ministru al R. Moldova,…

21 de ore ago

live | Vasile Tofan cere votul parlamentului pentru învestirea guvernului

Candidatul desemnat la funcția de premier al R. Moldova, Vasile Tofan, prezintă în fața deputaților…

24 de ore ago