Foto: IP Ungheni
Un om a murit şi altul a fost rănit într-o explozie produsă astăzi, 12 februarie, în satul Chirileni, Ungheni, pe teritoriul unui SRL.
Potrivit cercetărilor preliminare, deflagraţia s-a produs de la un cazan artizanal, alimentat pe lemne şi cărbuni.
Proprietarul întreprinderii, un bărbat de 58 de ani, a decedat. Iar un angajat, în vârstă de 51 de ani, a fost la Spitalul Raional Ungheni, cu traumatism cranio-cerebral.
Ofiţerul de presă al Inspectoratului de Poliţie Ungheni, Cristina Vicol a precizat că apelul la 112 a fost făcut în jurul orei 9:05. La faţa locului s-a deplasat grupul operativ de urmărire penală şi pompierii.
Deflagraţia s-a produs în adiacentul unei sere acoperite cu peliculă din cauza unui cazan. De asemenea, pe marginea cazul s-a deschis un dosar penal în vederea stabilirii cauzei deflagrației și a tuturor circumstanțelor cazului.
Ar putea un obicei săptămânal simplu să ajute la protejarea creierului pe măsură ce îmbătrânim?…
Preşedintele rus Vladimir Putin a apreciat miercuri că aderarea Armeniei la Uniunea Europeană este „pur…
Germania a interzis benzinăriilor să majoreze preţurile la pompă de mai mult de o dată…
Aproape treizeci și șase de țări se reunesc joi în încercarea de a exercita presiuni…
India a iniţiat miercuri prima fază a unui recensământ de a amploare inedită şi care…
Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, anunță că Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor va preleva probe din…