Foto simbol: rostof.ru
Ești pasionat/ă de scrierea scenariilor? Atunci aceasta este șansa ta! HomoDiversus lansează un apel public către scenariști, cineaşti, amatori de film, animaţie şi storrytelling, pentru selectarea unui scenariu destinat realizării unui scurtmetraj de animație.
Pelicula va avea o durată de patru-cinci minute și va aborda subiectul actelor de tortură ca o încălcare gravă a drepturilor omului.
Cel mai bun scenariu va fi selectat de către un juriu format din profesioniști din domeniul drepturilor omului şi casa de producţie care va realiza filmul de animaţie. Scenariul câştigător va fi premiat cu 5000 de lei.
Juriul va analiza fiecare scenariu cu diligenţă în privinţa următoarelor componente cheie: construcția pronunţată a personajului şi a structurii dramaturgice, firul narativ intrigant și mesajul universal transmis. Suplimentar, se va puncta capacitatea impactului emoțional asupra spectatorilor care în urma vizionării filmului vor realiza consecințele actelor de tortură și vor înţelege importanța dreptului victimelor la reabilitare. Este foarte important ca istoria să fie bine închegată cu arca personajului şi cu tema filmului.
Trimite scenariul tău până pe 31 iulie 2020, la adresa electronică info@homodiversus.org, cu titlul: SCENARIU PENTRU ANIMAȚIE.
„Noi promitem să-l citim cu atenție și să-l discutăm în echipă, iar dacă vei fi selectat/ă îți promitem să-ți facem cunoștință cu lumea animației și să participi la procesul de creație”, au transmis organizatorii.
Mai multe detalii despre concurs, criteriile de selecţie şi ce aşteptări au jurații de la tine – poţi afla direct de la organizatori în cadrul unei sesiunii live care va avea loc pe 23 iulie, la 16:00, pe pagina evenimentului.
Poți accesa pagina Homodiversus pentru a afla baremul de apreciere a scenariilor în concurs.
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a anunțat că i-a conferit scriitorului și dramaturgului Matei Vișniec…
Sâmbătă seara, un locuitor al satului Pîrlița din raionul Ungheni a sesizat poliția despre faptul…
Zonele Călărași și Ungheni au fost cele mai afectate ca urmare a ploilor torențiale de…
Publicul este invitat sâmbătă, 23 mai, la Noaptea Europeană a Muzeelor, eveniment organizat în instituțiile…
Banii pe care procurorul general Alexandru Machidon i-a declarat drept moștenire de la părinți, în…
Ambasada Finlandei la București anunță că primește în mod repetat sesizări de la cetățeni ai…