Foto simbol: Profimedia
Lady Gaga şi Jennifer Lopez vor fi prezente la ceremonia de învestire a lui Joe Biden în funcţia de preşedinte al SUA. Lady Gaga va intona imnul naţional, în vreme ce Jennifer Lopez va susţine us spectacol muzical separat la acelaşi eveniment, informează BBC.
Ambele artiste l-au susţinut pe Joe Biden în campania prezidenţială. În luna noiembrie 2020, Lady Gaga a apărut chiar alături de Biden la un miting electoral în Pensilvania cu o zi înainte de alegerile prezidenţiale.
După ceremonia de învestire, actorul Tom Hanks va fi gazda unui show TV în care vor fi invitaţi mai mulţi artişti americani, precum Jon Bon Jovi, Demi Lovato, Justin Timberlake and Ant Clemons. Programul, de 90 de minute şi intitulat Celebrating America, va fi difuzat în direct de ABC, CBS, CNN, NBC şi MSNBC.
Ceremonia de preluare a mandatului de preşedinte de către Joe Biden va fi una restrânsă, desfăşurată în condiţii speciale, din cauza pandemiei de COVID-19.
Donald Trump a anunţat că nu va fi prezent la eveniment. Este pentru prima oară în ultimii 151 de ani când un președinte refuză să participe la ceremonia de învestire a succesorului său. Ultima oară, un astfel de eveniment s-a petrecut în 1869, când președintele Andrew Johnson a refuzat să participe la învestirea succesorului său, Ulysses Grant.
Medicina estetică modernă caută metode prin care pielea ta să fie îmbunătățită într-un mod natural,…
Apartamentele „fantomă” care se dau în chirie pe site-urile de anunțuri lasă oamenii fără bani,…
Un bărbat a fost condamnat la patru ani de închisoare cu executare, după ce instanța…
Evoluțiile negocierilor de pace din Ucraina au un impact direct asupra ritmului în care avansează…
Liderii Uniunii Europene au ajuns la un acord pentru a acorda Ucrainei un împrumut de…
La peste 11 ani de la condamnarea definitivă pentru corupție, fosta judecătoare a Judecătoriei Criuleni,…