Foto: Adevărul
Recent, în cadrul Comitetului Interministerial pentru Planificare Strategică s-a decis restructurarea proiectului de construcție a penitenciarului Chișinău. Anunțul a fost făcut într-un comunicat de presă pe pagina ministerului Justiției.
Astfel, Ministerul Justiției a purtat negocieri cu Oficiul Națiunilor Unite pentru Servicii de Proiect (UNOPS) în vederea semnării unui acord de cooperare privind managementul construcției noului penitenciar. Acest fapt implică modificarea componenței și rolului Unității de implementare a proiectului, instituită în 2014.
Între timp, în septembrie 2023, s-a încheiat reproiectarea construcției, prin care a fost redusă capacitatea penitenciarului de la 1536 de locuri la 1050, ceea a dus la micșorarea costurilor cu circa 13 milioane de euro. De asemenea, pe teritoriul adiacent penitenciarului va fi construit un parc fotovoltaic pentru eficiență energetică.
Sâmbătă seara, un locuitor al satului Pîrlița din raionul Ungheni a sesizat poliția despre faptul…
Zonele Călărași și Ungheni au fost cele mai afectate ca urmare a ploilor torențiale de…
Publicul este invitat sâmbătă, 23 mai, la Noaptea Europeană a Muzeelor, eveniment organizat în instituțiile…
Banii pe care procurorul general Alexandru Machidon i-a declarat drept moștenire de la părinți, în…
Ambasada Finlandei la București anunță că primește în mod repetat sesizări de la cetățeni ai…
Multe ţări din NATO nu alocă suficiente resurse financiare pentru a sprijini Ucraina, a declarat…