Comisara europeană Marta Kos revine cu o vizită la Chișinău
Comisara europeană pentru extindere, Marta Kos, va efectua o vizită oficială în Republica Moldova în perioada 4–6 iunie. Aceasta va participa la Conferința de Investiții UE–Republica Moldova, va deschide Moldova Digital Summit 2026 și va avea întâlniri cu autoritățile și primarii din țară.
Pe 4 iunie, Marta Kos va participa la Conferința de Investiții UE–Republica Moldova și va susține o conferință de presă comună cu președinta Maia Sandu.
Pe 5 iunie, oficialul european va lua parte la deschiderea Moldova Digital Summit 2026 și va discuta cu primari din mai multe localități.
Vizita se va încheia pe 6 iunie cu deplasări în teritoriu, inclusiv la Mănăstirea Marta și Maria și în satul Slobozia-Dușca, unde va avea discuții cu localnicii despre dezvoltarea rurală și parcursul european al Republicii Moldova.



