Foto: Poliția de Frontieră
Dar doar un număr foarte mic – aproximativ 690 – au ajuns în Statele Unite ca refugiați din octombrie anul trecut. Asta înseamnă că aproape niciun ucrainean din cei 3 milioane care au plecat de la începutul războiului pe 24 februarie nu a venit în SUA, relatează CNN.
De ce nu au fost primiți mai mulți? Este o poveste despre birocrație și despre sistemul de imigrație falimentar, pe care administrația Biden, în ciuda dorinței de a primi refugiați, nu a reușit să îl schimbe.
„Îi voi primi pe refugiații ucraineni”, a declarat președintele Joe Biden de la Casa Albă la 11 martie, potrivit g4media.ro.
Dar, în prezent, nu este posibil ca familiile americane să sponsorizeze refugiați ucraineni. Mai multe surse au declarat pentru CNN că administrația discută modalități de a-i ajuta pe refugiații ucraineni să se alăture membrilor de familie care locuiesc deja în SUA.
Aceasta este o chestiune pentru care președintele Poloniei a făcut presiuni; săptămâna trecută, el i-a cerut vicepreședintelui Kamala Harris să accelereze și să simplifice procedurile care să permită ucrainenilor cu familie în SUA să ajungă acolo.
Este nevoie de ani de zile pentru a deveni refugiat în SUA. Procesul durează atât de mult din cauza timpului de procesare și de verificare necesar – lăsând opțiuni limitate și, de obicei, consumatoare de timp pentru ucrainenii care doresc să intre în SUA.
În luna mai a anului trecut, Biden a majorat plafonul pentru refugiații din SUA de la 15.000 stabilit de administrația Trump la 62.500 în 2021, apoi l-a ridicat la 125.000.
Dar aceste plafoane sunt cu mult sub cele din anii 1980, când SUA primeau sute de mii de refugiați în fiecare an.
Începând cu anul 2028, în Republica Moldova va fi introdus un sistem de taxare pentru…
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, participă la conferința diplomatică dedicată adoptării Convenției privind instituirea Comisiei…
O tânără de 19 ani a fost condamnată la 4 ani de închisoare pentru comiterea…
O femeie din Republica Moldova, în vârstă de 48 de ani, este cercetată în Italia,…
Persoanele care și-au cumpărat prima locuință printr-un credit bancar, fără a beneficia de programe guvernamentale…
Sezonul sărbătorilor aduce cu sine mai mult decât luminițe și cadouri sub brad. Este perioada…