Cazul „Monalisa”: Două învinuite în cazul decesului Liubei Babițchi, trimise în judecată

Procuratura municipiului Chișinău a finalizat urmărirea penală și a transmis în instanță dosarul a două femei acuzate de practicarea ilegală a medicinei. Cazul vizează decesul Liubei Babițchi de 35 de ani, produs în ianuarie 2025, în urma unei intervenții estetice efectuate într-un salon neacreditat.
Cele două învinuite, în vârstă de 37 și 53 de ani, sunt cercetate în stare de libertate, sub măsuri preventive. Prima se află în arest la domiciliu – măsură impusă de instanță, deși procurorii au solicitat arest preventiv. Cea de-a doua este plasată sub control judiciar, cu mai multe restricții, inclusiv interdicția de a părăsi localitatea și obligația de a informa autoritățile despre orice schimbare de domiciliu. Controlul judiciar a fost dispus de Curtea de Apel Centru, în urma unui recurs depus de avocatul apărării.
Potrivit anchetei, cele două femei au efectuat proceduri cosmetologice și o intervenție chirurgicală într-o instituție fără autorizație medicală, ceea ce a condus la decesul victimei.
Conform Codului penal, practicarea ilegală a medicinei sau a activității farmaceutice care a avut drept consecință moartea unei persoane se pedepsește cu închisoare de la 1 la 5 ani.
Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, urmează să se pronunțe în acest caz. Pe durata procesului, inculpatele beneficiază de prezumția nevinovăției.
În ceea ce privește o a treia persoană învinuită în acest dosar, cauza a fost disjunsă într-o procedură separată, aceasta fiind în prezent dată în urmărire internațională.