Toate știrile

Câți bani a alocat Guvernul de la Chișinău pentru reparația drumurilor în 2023

Necesitatea de îmbunătățire a infrastructurii, a calității în procesul de construcție și întreținere a drumurilor naționale și locale a fost exprimată de prim-ministrul Dorin Recean la ședința Consiliului fondului rutier, desfășurată marți la Guvern, transmite Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

În cadrul acesteia, a fost prezentat Programul de repartizare a mijloacelor fondului rutier pentru anul curent, care urmează a fi examinat în cadrul ședinței de miercuri a Cabinetului de miniștri.

Potrivit raportului prezentat de ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Lilia Dabija, Guvernul a alocat 1,48 miliarde de lei în fondul rutier pentru anul 2023. Dintre acestea, 828 de milioane se preconizează a fi utilizate pentru întreținerea drumurilor publice naționale, 338 de milioane pentru întreținerea pe timp de vară și 55 de milioane pe timp de iarnă. Restul banilor vor fi distribuiți pentru întreținerea podurilor, executarea lucrărilor de proiectare și evaluare, procurarea echipamentelor etc.

„Mijloacele financiare vor fi repartizate pentru întreținerea şi reparația construcțiilor inginerești și a drumurilor publice naționale cu o lungime totală de 5 951 km”, a precizat ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Lilia Dabija.

„Este foarte important să ne asigurăm că sursele financiare, alocate pentru construcția și întreținerea drumurilor, sunt utilizate eficient. Lucrările trebuie să fie monitorizate atent, astfel încât cetățenii să beneficieze de drumuri calitative”, a menționat premierul Dorin Recean.

În cadrul ședinței a fost fost aprobat și planul de debursare lunară a mijloacelor fondului rutier pentru anul 2023. Anul trecut, Guvernul a alocat în fondul rutier 1,81 miliarde lei, dintre care 1,63 miliarde au fost valorificate.

Dorina Blândescu

Recent Posts

Misterul râului care curge „la deal” din SUA, rezolvat după 150 de ani: explicația găsită de oamenii de știință

De mai bine de un secol, cursul râului Green prin Munții Uinta din nord-estul statului…

4 ore ago

video | „Este un act de terorism”. Jocurile Olimpice, sub semnul sabotajului: incendii, cabluri deteriorate și trenuri blocate

Mii de pasageri au fost blocați în gări și mai multe trenuri au întârziat ore…

4 ore ago

video | India: Un carusel dintr-un parc de distracții s-a prăbușit peste oameni

O atracție dintr-un parc de distracții din India s-a prăbușit sâmbătă seara. O persoană a…

5 ore ago

Trei schiori au murit în urma unor avalanşe în regiunile unde se desfăşoară Jocurile Olimpice de iarnă

Trei schiori au murit sâmbătă în urma unor avalanşe în munţii din Trentino Alto Adige…

5 ore ago

video | Un băiețel de 3 ani din R. Moldova a cucerit juriul de la „Românii au talent”

Teodor Copăceanu are 3 ani și vine din Chișinău. Puștiul a creat un moment memorabil…

6 ore ago

video | Satoshi a cântat la Kiev, în finala selecției Ucrainei pentru Eurovision 2026

Artistul moldovean Satoshi a evoluat în finala selecției naționale a Ucrainei pentru Eurovision 2026, desfășurată…

6 ore ago