Categories: ExterneToate știrile

Bulgaria, sub „valul” epidemiei de gripă. Virusul se extinde cu repeziciune, iar școlile se închid una după alta

În regiunea Vidin din Bulgaria urmează să fie declarată epidemie de gripă. 12 oameni, inclusiv și un copil de 5 ani, au decedat din cauza bolii. „Valul” de epidemie s-a răspândit și în mai multe regiuni din Ungaria.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Medicii din cele două țări susțin că motivul este faptul că numărul celor care s-au vaccinat este extrem de mic. Așadar, virusul se extinde tot mai rapid, iar în 15 regiuni din Bulgaria școlile deja au fost închise.

Doctorii declară că situația este din ce în ce mai gravă, iar că Vidinul poate fi declarat curând zonă epidemică. În acest an, numărul pacienților care s-au adresat la spitalul din oraș cu infecții respiratorii sau simptome de gripă s-a dublat, față de aceeași perioadă a anului trecut.

Potrivit legislației bulgare, se poate declara epidemie odată ce numărul îmbolnăvirilor ajunge la 200 de cazuri la 10.000 de locuitori.

„Sunt aproape convins că, din cauza timpului și vitezei pe care o are răspândirea acestei viroze, în următoarele zile ar putea fi anunțată epidemie de gripă. (…) Mai mult din jumătate din Bulgaria este deja afectată”, a spus Ivo Gheorghiev, medic în Vidin.

Astfel de situație o are și Bulgaria, zic doctorii locali, din cauza gradului mic de imunizare a populației. Doar 0,5% din oameni s-au vaccinat, înainte de izbucnirea epidemiei. Procentul a ajuns între timp la 3%, dar este în continuare unul mic, scrie digi24.ro.

Daniela Danilova

Recent Posts

Ambasadoarea UE și cea a Bulgariei au închis ușa în nas omului lui Șor, rămas la conducerea orașului Taraclia

Marta Chemencedji (Caracaș) primarul interimar din Taraclia, asociată cu Ilan Șor, afirmă că nu a…

2 zile ago

Omorul de la terasă: Procurorii atacă eliberarea inculpatului

Cetățeanul turc Hassan Toper, învinuit de complicitate la omorul comis în iulie 2024 pe terasa…

2 zile ago

video, update | Detalii despre operațiunea Chișinău–Kiev: 11 moldoveni reținuți în Ucraina într-un plan de asasinate

(update 11:30) Potrivit surselor TV8, una dintre ținte era jurnalistul ucrainean, Dmitri Gordon, inclus pe…

2 zile ago

ONU lansează o comisie pentru „controlul uman” al inteligenței artificiale: „Ne aruncăm în necunoscut”

„Știința informează, dar oamenii decid. Scopul nostru este să facem din controlul uman o realitate…

2 zile ago

Un bărbat a fost condamnat după ce iubita lui a murit de frig pe munte

Un alpinist austriac a fost găsit vinovat de omor din culpă gravă după ce prietena…

2 zile ago

Elevii din R. Moldova au acces gratuit la prima bibliotecă digitală

Ministerul Educației și Cercetării a lansat platforma eduresurse.md, care găzduiește o colecție de manuale școlare în…

2 zile ago