Anchetă la două grădinițe din capitală după plângeri privind bani colectați de la părinți
Direcția Generală Educație, Tineret și Sport a Primăriei Chișinău a inițiat o anchetă de serviciu la grădinițele nr. 78 și nr. 151 din capitală, după informațiile apărute în spațiul online și sesizările anonime expediate instituțiilor media privind presupuse nereguli.
Potrivit unui comunicat emis de DGETS, verificările vizează presupuse colectări neoficiale de bani, presiuni asupra părinților și cadrelor didactice, organizarea unor activități contra cost, precum și alte practici reclamate.
„DGETS a dispus inițierea unei anchete de serviciu pentru verificarea tuturor aspectelor invocate”, precizează instituția.
Reprezentanții Direcției susțin că orice abatere de la normele legale și principiile de funcționare ale instituțiilor educaționale va fi examinată „cu maximă responsabilitate”, în conformitate cu prevederile legale.
Totodată, instituția afirmă că promovează „transparența, integritatea și respectarea drepturilor copiilor, părinților și angajaților din sistemul educațional municipal”.
DGETS anunță că va reveni cu informații suplimentare după finalizarea verificărilor și prezentarea concluziilor anchetei de serviciu.
Potrivit informațiilor publicate pe independent.md, părinții reclamă existența unor reguli interne impuse de administrație. Aceștia susțin că educatorii ar fi încurajați să implice familiile în cheltuieli pentru reparații sau alte necesități ale celor două grădinițe.
Alte acuzații vizează organizarea unor activități contra cost pentru copii, inclusiv spectacole de teatru, sesiuni VR și servicii foto-video.



